+48 22 872 27 22gm@gmrecords.pl
Media o nas - publikacje

TVN24 Bis: Czarne płyty podbijają rynek

0

Płyty winylowe wracają do łask. W Wielkiej Brytanii melomani już teraz wydają na nie więcej niż na utwory pobierane z sieci – donosi brytyjski dziennik „The Independent”. Również w Polsce płyty gramofonowe przeżywają renesans. – Słuchanie muzyki z nich a z internetu, to taka tak różnica, jak między skrzypcami elektrycznymi a instrumentem Stradivariusa – mówił w TVN24 BiS muzyk Zbigniew Wodecki.

Jak podaje The Entertainment Retailers Association (ERA), brytyjska organizacja gromadząca m.in. dane na temat sprzedaży utworów muzycznych, w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii branża zarobiła na winylach 2,4 mln funtów, podczas gdy na pobranych albumach mp3 z internetu 2,1 mln funtów.

To istotna zmiana podejścia ludzi do słuchania muzyki. W tym samym okresie w ubiegłym roku na płyty winylowe wydano 1,2 mln funtów, a na pobrania mp3 4,4 mln funtów.

Winyle popularne też w Polsce

-Jestem szczęśliwy, bo moje spotkanie z muzyką zaczęło się od winyla – powiedział Zbigniew Wodecki. Artysta podkreślał, że pod względem jakości nagranie cyfrowe nie może się równać z dźwiękiem nagranym na tradycyjnym nośniku.

– To jest taka różnica między płytą winylową a CD, jak między skrzypcami elektrycznymi a instrumentem Stradivariusa (…) jak między książką a audiobookiem – mówił Wodecki.

Również muzyk Wojciech Mazolewski zachwycał się czarną płytą. – Winyl jest prawdziwy, autentyczny, ma miękki dźwięk, analogowy sound, mptrójka jest plastikowa. Oczywiście czasami jest potrzebna do tego żeby coś komuś wysłać i ten świat cyfrowy jest dla nas bardzo pomocny, ale w pracy – zaznaczył muzyk.

Ireneusz Sikorski z GM Records powiedział z kolei, że na polskim rynku muzycznym można zauważyć duże zainteresowanie nagrywaniem muzyki na płyty gramofonowe.

– Dlatego m.in. się u nas w firmie zainteresowaliśmy tłoczeniem tego nośnika, ponieważ sami artyści, same wytwórnie wymogły, to na nas. Wszyscy świadomi artyści wiedzą, co daje winyl – powiedział Sikorski.

Obejrzyj:
http://tvn24bis.pl/otwarcie-dnia,116,m/wodeckiego-romans-z-winylami-czarne-plyty-podbijaja-rynek,698137.html