Objawy wypalenia zawodowego – sprawdź, czy problem dotyczy Ciebie

0
1099

Uczucie przytłoczenia, wyczerpania i niezadowolenia z pracy. Istnieje wiele objawów wypalenia zawodowego. Niestety dotyka coraz większej liczby pracowników w każdym wieku i różnych profesjach. Co go powoduje? Jak sobie z nim poradzić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Wyczerpanie przychodzi nagle, dosłownie przytłacza pracownika. Może to oznaczać koniec jego kariery lub bardzo poważne problemy. Dlatego symptomów wypalenia nie można lekceważyć. W rzeczywistości w Polsce często mamy do czynienia z wypaleniem nauczycieli i pielęgniarek, a także przedstawicieli innych grup zawodowych – kierowników, reporterów czy kierowców. Brak odpowiedniego zadbania o siebie prowadzi wręcz do tragicznych skutków.

Jakie są przyczyny wypalenia zawodowego?

Przyczyną wypalenia jest przede wszystkim długotrwały stres, który prowadzi do zmęczenia fizycznego i psychicznego. Na początku praca może wydawać się przyjemna, ale zbyt duża ilość obowiązków, niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia powodują, że czujemy się zdenerwowani i zestresowani. Długotrwały stres przeciąża cały układ nerwowy. Powoduje to pojawienie się objawów fizycznych (ból głowy, złe samopoczucie, bóle brzucha), uniemożliwiając w ten sposób pracę przy obecnym wymiarze i tempie.

Przyczyną wyczerpania jest również brak umiejętności regeneracji swoich sił: emocjonalnej, intelektualnej oraz fizycznej podczas wykonywania trudnych zadań związanych z pracą zawodową. A jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Objawy wypalenia zawodowego
Fot. Pexels

Objawy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe objawia się podobnie w każdym przypadku. Najczęstsze to: problemy ze snem (bezsenność, częste budzenie się, koszmary, budzenie się wcześnie rano), podwyższone ciśnienie krwi, problemy z układem pokarmowym, bóle głowy, osłabiona odporność i chroniczne zmęczenie, na który nie pomaga odpoczynek. Przy wypaleniu zawodowym występują również problemy emocjonalne, takie jak drażliwość, stany zapalne, depresja, bezradność i trudności z koncentracją. Wyczerpane osoby niechętnie idą do pracy, nie wykonują swoich obowiązków zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, a relacje z kolegami ulegają pogorszeniu.

Można wyróżnić trzy fazy wypalenia zawodowego:

  • Faza emocjonalnego wyczerpania. Pracownicy są nieustannie zmęczeni i wyczerpani fizycznie i psychicznie.
  • Etap depersonalizacji i cynizmu. Pracownik zaczyna dystansować się od współpracowników czy klientów. Swoje obowiązki wykonuje „bez przekonania”, nie angażuje się w swoją pracy, staje się niechętny i obojętny wobec kolegów.
  • Etap braku osobistego spełnienia i umiejętności wykonywania pracy. Pracownicy zaczynają negatywnie oceniać swoje umiejętności i osiągnięcia zawodowe, uznając, że są „niezdolni” i nie kontrolują już wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

Czy są zawody szczególnie narażone na wypalenie zawodowe?

Najbardziej narażone na wypalenie zawodowe są osoby wykonujące zawody związane z kontaktem, edukacją i pomaganiem ludziom, głównie nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, pracownicy socjalni i psychologowie. Zawody te wymagają od osób wykonujących te zawody ciągłego przygotowania do podjęcia obowiązków, szkolenia, niekiedy podejmowania bardzo trudnych decyzji i uczestniczenia w życiu innych problematycznych osób. Po pewnym czasie, jeśli skutków napięcia emocjonalnego nie będzie można skutecznie zregenerować i złagodzić, długotrwały stres przejdzie w stan wypalenia.

Wypalenie zawodowe
Fot. Pexels

Wypalenie zawodowe może się zdarzyć w każdej branży. Wiek, w którym pojawia się ten stan, cały czas spada. Syndrom wypalenia zawodowego pojawia się już nawet u 20-kilkulatkach. Warto więc dbać o zachowanie równowagi i prace zgodną z regułą work life balance.

Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu?

Najlepiej zapobiegać wypaleniu, zanim zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy. Najlepszym sposobem jest opracowanie skutecznych sposobów walki ze stresem. Może to być medytacja, hobby lub regularne uczestnictwo w zajęciach zupełnie innych niż Twoja praca. Taniec, śpiew i uprawianie sportów to dobra odskocznia od codziennych obowiązków. Najważniejsze jest, aby zapomnieć o problemach zawodowych w ciągu dnia i cieszyć się życiem.

Jeśli dojdzie do wypalenia, warto porozmawiać z psychologiem. Pomocna może być psychoterapia lub techniki relaksacji. W niektórych przypadkach korzystne są tymczasowe zmiany stanowiska.

 

Znajomi, przyjaciele i członkowie rodzin osób wypalonych odczuwają również tego konsekwencje. Wypalenie wpływa nie tylko na zakres funkcji emocjonalnych i behawioralnych, ale także na funkcjonowanie fizyczne człowieka. Wypalenie zawodowe nie tylko niszczy psychikę, ale także całe zdrowie. Dlatego najlepiej jest temu zapobiegać. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz czym jest i jak objawia się syndrom wypalenia zawodowego oraz jak sobie można z nim poradzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here