Stanik do biegania – na co warto zwrócić uwagę?

0
1128

Stanik do biegania powinien być specjalnie stworzone do ćwiczeń fizycznych, ale także do jogi lub pilatesu. Został zaprojektowany tak, aby podtrzymywać biust i skutecznie go unieruchamiać. Jednocześnie musi on umożliwiać swobodne oddychanie. Powinien być również przyjazny dla skóry i nie powodować otarć. Na co konkretnie zwrócić uwagę dokonując zakupu?

 

Jak wybrać stanik do biegania? Najpierw musisz dopasować stanik do rozmiaru biustu. Następnie wybierając ten element garderoby, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Wszystko po to, aby piersi mogły być bezpiecznie używane podczas forsownych ćwiczeń.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Jak dobrać rozmiar biustonosza sportowego, aby spełniał zadanie oraz jednocześnie był wygodny i nie krępował ruchów ani oddychania? Biustonosze sportowe dobieramy tak samo jak bieliznę, którą używamy każdego dnia. Opcje sportowe muszą spełniać wszystkie te warunki, aby mogły również posłużyć jako zwyczajny stanik na co dzień. Powinien podtrzymywać i unosić piersi, które należy włożyć do miseczki. Sam drut powinien znajdować się blisko klatki piersiowej wokół piersi, a ramiączko biustonosza powinno być wyrównane zarówno do przodu, jak i do tyłu.

Rozmiar pod biustem

W większości przypadków stanik sportowy będzie pasował do tego samego rozmiaru, co wybrane staniki codzienne. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy pojemność płuc jest duża, a klatka piersiowa znacznie się rozszerzy podczas wdechu, przy wyborze stanika sportowego możesz potrzebować większego rozmiaru. Dlaczego jest to tak istotne? Po pierwsze, ramiączka stanika sportowego są zwykle szersze, więc elastyczność jest zdecydowanie mniejsza. Po drugie, musisz mieć możliwość głębokiego oddychania podczas wykonywania ćwiczeń.

biustonosz sportowy
Fot. Pexels

Dlatego jeśli czujesz, że stanik sportowy jest za ciasny i masz trudności z oddychaniem, spróbuj założyć większy rozmiar. Pamiętaj, zgodnie z zasadami doboru biustonosza zmniejsz rozmiar miseczki o 1. Co to oznacza w praktyce? Jeśli masz problem z odpowiednim dopasowaniem biustonosza o rozmiarze 75F, spróbuj założyć ten opisany jako 80E.

Rozmiar miseczki

Biustonosze sportowe mają zwykle bardzo wysoko zbudowane miseczki. Dla niektórych osób z wysokim biustem może to stanowić pewien problem. Jeżeli miseczki Twojego biustonosza sportowego sięgają tak wysoko boków, że krępują Twoje ruchy ręką, to spróbuj przymierzyć mniejszy rozmiar miseczki. W przypadku staników sportowych bardzo ważne jest, aby miseczka nie była dla Ciebie za duża. Jeśli w miseczce jest zbyt dużo wolnego miejsca, piersi nie będą miały wystarczającego podparcia i będą podskakiwać podczas ruchu. W tym momencie ten element garderoby przestaje spełniać swoje funkcje. Jeśli czujesz, że znajdujesz się „pomiędzy rozmiarami” i trudno jest zdecydować, czy jest to duża, czy mała miseczka, najlepiej wybrać mniejszą opcję.

Jaki typ biustonosza do jakiego biustu?

Wybór stanika sportowego powinien zacząć się od określenia, jaki typ biustu posiadasz. Jak dowiedzieć się, że wybrany model biustonosza jest odpowiedni dla mniejszych lub większych biustów? Warto zapoznać się z instrukcją producenta. Pokazuje ona do jakich czynności ten biustonosz jest odpowiedni, a także wskazuje, w jaki sposób przestrzegać opisywanych norm.

Jaki stanik do dużych piersi?

Mocowanie i podtrzymywanie większego biustu podczas ćwiczeń to duże wyzwanie. Tej roli nie należy delegować najprostszemu, miękkiemu biustonoszowi sportowemu bez odpowiedniego wzmocnienia.

W przypadku większych piersi można zaproponować:

  • biustonosz sportowy z wysokim podtrzymującym wypełnieniem, mocny, odpowiedni nawet na duży biust;
  • biustonosz sportowy z fiszbinami i oddzielnymi miseczkami odpowiedni na średni i duży biust.
stanik sportowy
Fot. Pexels

Jaki stanik dla mniejszych piersi?

W tym przypadku wybór wydaje się łatwiejszy, ale nie oznacza to, że mniejszy biust nie wymaga dobrego podtrzymania. Jednak niektóre staniki sportowe są odpowiednie dla małych piersi i nie są zalecane do dużych piersi:

  • Biustonosz sportowy bez ramiączek – zdolność podtrzymywania biustu jest słaba, ale poradzi sobie z miseczkami A lub B. Oczywiście zależy to od rodzaju aktywności.
  • Miękki biustonosz sportowy (bawełna) – bez sztywności, lekkości i przewiewności. Nie nadaje się dla dużych piersi.
  • Jeśli masz mniejszy biust, możesz spokojnie zaopatrzyć się również w usztywniany biustonosz sportowy.

Wybór między codziennym biustonoszem, a modelem sportowym powinien być oczywisty. Na co dzień (do pracy, na spacer czy w domu) najlepiej jest nosić stanik klasyczny, ale na każdą aktywność sportową najlepiej wybrać stanik sportowy.

 

Starannie dobrane staniki sportowe zapewnią najlepsze wsparcie i ochronę dla klatki piersiowej. Zapewni użytkownikowi komfort podczas ćwiczeń, nawet podczas skakania, biegania czy gry w piłkę ręczną. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci w wyborze idealnego stanika sportowego dla Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here