Zastanawiałeś się kiedyś czym mierzone jest ciśnienie? W tekście tym wskażemy Państwu czym jest manometr ciśnienia, jakie są jego rodzaje i gdzie można zaopatrzyć się w taki przyrząd.

Sklep Internetowy Manometry

Co to manometr ciśnienia?

Manometr ciśnienia jest to przyrząd służący do pomiaru ciśnienia względem ciśnienia otoczenia- co w sposób znaczy odróżnia go od barometru- zazwyczaj ciśnienia atmosferycznego. Służy od przede wszystkim do mierzenia ciśnienia wody oraz gazów. Należy również wspomnieć, że jego głównym przeznaczeniem jest mierzenie ciśnienia przez specjalistów, rzadko kiedy można spotkać ten sprzęt w prywatnym gospodarstwie domowym. Specjaliści, którzy korzystają z manometru to przede wszystkim hydraulicy oraz osoby zajmujące się ciepłownictwem oraz gazownictwem.

Manometr ciśnienia

Najczęściej spotykanym manometrem jest ten przeznaczony do mierzenia ciśnienia wody, ponieważ w ten sposób sprawdzane jest czy w rurach mieszkania czy domu jest ono odpowiednie. W ofertach sklepowych występują trzy podstawowe rodzaje manometrów, które wyróżnione są na podstawie konstrukcji. Są to manometry membranowe, które zbudowane są jak sama nazwa wskazuje z okrągłych membran, manometry puszkowe, które przeznaczone są do mierzenia gazów o małej sile. Ostatnim z rodzajów jest Manometr z rurką Bourdona, która w swoim przekroju jest owalna i przeznaczone są do ciśnienia pomiarów, które nie przekraczają 6 barów. Manometry można podzielić też ze względu na ciśnienie wskazywane oraz ciśnienie odniesienia. Manometry absolutne pokażą nam ciśnienie w odniesieniu do próżni, manometry względne określają ciśnienia względem ciśnienia otoczenia, natomiast manometry różnicowe określają różnicę ciśnień.

Czym jest termometr bimetaliczny?

Termometr bimetaliczny to termometr, w którym pomiar temperatury odbywa się za pomocą układu bimetalicznego wewnątrz czujnika termometrycznego. Elementem bimetalicznym są dwa nierozerwalnie połączone ze sobą paski różnych metali. Każdy z nich posiada inny współczynnik rozszerzalności cieplnej, dzięki czemu element zmienia krzywiznę przy zmianie temperatury. Zazwyczaj stosowane są w przemysłowych pomiarach temperatury i są podzielone na trzy rodzaje, a mianowicie: termometr bimetaliczny, termometr rozszerzalnościowy oraz termometr gazowy. Ich zastosowanie można znaleźć również w prywatnych gospodarstwach domowych, przykładowo stosowany jest w piekarnikach z przezroczystą szybą. Należy również wspomnieć że charakteryzują się one bardzo małą dokładnością. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą: manometr grzewczy ze sklepu pneumat.com.pl.

termometr bimetaliczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here