Nauka dla wielu dzieci to trudność albo nuda. Nic dziwnego, skoro system edukacji często opiera się na prostych poleceniach: zapamiętaj, przeczytaj, wypełnij w ćwiczeniach zgodnie z przykładem. Nie ma w nim samodzielnego myślenia, okazji do zaciekawienia się jakimś zagadnieniem albo kreatywności. Brakuje też tego, co dla dzieci jest najważniejsze – zabawy. Zmień to i pokaż swojemu dziecku, że nauka może być naprawdę fajna.

Dlaczego nauka nie uczy?

Zacznijmy od tego, co jest największą bolączką obecnego systemu nauczania, czyli od… nudy. Wiele dzieci narzeka w domu, że nie lubi się uczyć, gdyż po prostu nie sprawia im to frajdy, a raczej prowadzi do znużenia umysłowego czy wręcz zasypiania nad kolejną przestarzałą lekturą, czy podręcznikiem pełnym dat i wzorów.

Co więcej, system nauczania coraz częściej uczy nie kreatywności, a dopasowywania się do klucza. Nie pozwala na rozwój indywidualnego myślenia, a jedynie na zgadywanie odpowiedzi, które ktoś wcześniej przewidział, a które odpowiednio zapunktują. Opiera się też na zapamiętywaniu informacji, które dla dziecka nie są ciekawe, a na dodatek czasem wręcz nie łączą się w spójną całość. Nic więc dziwnego, że coraz więcej maluchów (a także młodzieży) ma po prostu problemy w szkole.

Zacznij od zainteresowania

Jeśli chciałbyś zmienić podejście swojego dziecka do nauki, a jednocześnie ułatwić mu wejście na późniejsze etapy edukacji czy też pokonanie problemów szkolnych, świetnym pomysłem jest wykorzystanie zainteresowania.

Zacznij od pokazaniu dziecku, że w zdobywaniu wiedzy o świecie może być coś ciekawego. Pokaż mu, że pojedyncze fakty, wydarzenia historyczne czy zasady się ze sobą łączą, a regułki i wzory umieszczone w podręczniku przekładają na realne zjawiska.

Pamiętaj, że zainteresowanie daną dziedziną zawsze przekłada się na lepsze wyniki i zachęca do własnoręcznych poszukiwań. Zadawanie pytań, szukanie odpowiedzi i poznawanie dodatkowych ciekawostek może wnieść dużo więcej, niż uczenie się suchych informacji z podręcznika.

Przejdź do zabawy

Kolejnym krokiem, który możesz wykonać, jest wprowadzenie do nauki elementów zabawy. Wydaje ci się, że sam już z tego wyrosłeś? Nic nie szkodzi, na chwilę też możesz cofnąć się o kilka lat i poczuć jak dziecko, aby wspomóc rozwój swojego malucha. Zagraj z nim w grę i spraw w ten sposób, że nauka zmieni się w przyjemność, a twoje dziecko samo będzie chciało do niej wracać.

Jak tego dokonać? Możesz sięgnąć po karty edukacyjne, które zawierają na przykład ciekawie przedstawione, kolorowe łamigłówki i słowne zabawy. Wystarczy, że każdy z was wylosuje odpowiednią, a będziecie mogli całą rodziną zagrać w słówka – i na pewno wszyscy lepiej zapamiętać pisownię poszczególnych wyrazów. Twoje dziecko przekona się dzięki temu, że nauka może być przyjemna, a nawet – nie zauważy, że się uczy. W podobny sposób przekonasz je też do innych przedmiotów i wesprzesz je w nauce historii, matematyki czy języków obcych. Spróbuj!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here