Popularność mat edukacyjnych stale wzrasta. Rodzice są coraz bardziej świadomi zalet, jakie niesie korzystanie z zabawek sensorycznych przez dziecko – a mata jest jednym z najbardziej kompleksowych akcesoriów wpisujących się w tę kategorię. Zastanawiasz się, dlaczego warto w nią zainwestować? Oto kilka powodów!

Maluchy najwięcej uczą się przez zabawę. Już w pierwszych miesiącach życia dobrze dobrane zabawki mogą wspomóc i przyspieszyć rozwój dzieci. Najlepiej sprawdzą się tutaj akcesoria sensoryczne – czyli takie, które oddziałują na zmysły małego człowieka. Im bardziej zróżnicowana stymulacja, tym lepiej dla malucha.

Zabawki sensoryczne oddziałują przede wszystkim na wzrok, słuch i dotyk, a w niektórych przypadkach także smak i węch. Powinny być więc kolorowe, mieć zróżnicowane tekstury i wydawać z siebie różne dźwięki. Takie akcesorium pomoże dziecku w odkrywaniu niezwykłego świata, który na każdym kroku go zaskakuje. Im więcej bodźców, tym większa szansa, że maluch zapamięta informację i przyswoi kolejną dawkę wiedzy.

Mata edukacyjna dla niemowląt – szczególny rodzaj zabawki sensorycznej

Zabawki sensoryczne mogą przybierać różne formy – gryzaków, grzechotek, zawieszek i wiele innych. Ten rodzaj akcesoriów jest bardzo chętnie wykorzystywany w zabawie przez maluchy w różnym wieku. Mata interaktywna dla dzieci stanowi najbardziej rozbudowany przykład zabawki z tej kategorii. Zazwyczaj łączy w sobie poszczególne sensoryczne rekwizyty, tworząc ekscytujący miniświat, w którym dziecko potrafi zanurzyć się na wiele godzin.

Dlaczego warto zainwestować w matę sensoryczną? Oto kilka powodów:

  • jest zaprojektowana w taki sposób, aby aktywizować wiele zmysłów, przez co dziecko lepiej się rozwija;
  • w zestawie zazwyczaj można znaleźć przynajmniej kilka zabawek, które mogą również służyć jako samodzielne akcesoria: grzechotki, przytulanki i tym podobne;
  • służy również jako wygodne zabezpieczenie podłogi, na którym maluch może bezpiecznie się bawić – bez ryzyka poślizgnięcia się czy przeziębienia się z powodu kontaktu z zimną posadzką;
  • jest wygodna w przenoszeniu i można ją zabrać ze sobą gdziekolwiek – wystarczy ją złożyć i zabrać ze sobą na wyjazd, piknik czy gdziekolwiek indziej.

Na co zwrócić uwagę przy doborze maty?

Zastanawiasz się, jaka mata edukacyjna dla niemowlaka sprawdzi się w domu? Na rynku znajdziesz wiele różnych rodzajów. Każdy model posiada inną liczbę elementów w zestawie czy inny rozmiar. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • różnorodność – im więcej kolorów, faktur i odgłosów, tym lepiej;
  • twardość – szukaj dość twardych mat, które nie będą się zapadać pod ciężarem dziecka – może to utrudniać jego ruchy;
  • matowość – unikaj śliskich mat, ponieważ mogą one być niebezpieczne szczególnie dla starszego dziecka, które już aktywnie się porusza; takie rozwiązanie może także spowalniać rozwój motoryczny dziecka.

Mata do zabawy dla niemowlaka to bardzo dobre wsparcie jego rozwoju. Pamiętaj, aby mieć na uwadze powyższe wskazówki podczas dobierania idealnego modelu.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here