Podróż z niemowlakiem i starszym dzieckiem– jak zorganizować wyjazd

0
1044

Podróżowanie z dziećmi wymaga nie lada odwagi i wysiłku. Spakowanie całej rodziny do samochodu to ogromne wyzwanie, a długa trasa potrafi przynieść wiele niespodzianek. Jak zorganizować podróż z niemowlakiem lub starszym dzieckiem, żeby była bezproblemowa? Zobacz, czytając nasz artykuł!

 

Organizując pierwszy wyjazd na wakacje z dzieckiem można się jak najbardziej stresować. Nieważne czy wybierasz się nad morze, w góry czy na Mazury. Podróż z niemowlakiem jest wyzwaniem dla młodych rodziców. Co ze sobą spakować? Jak zorganizować wyjazd? Czego konkretnie będziemy potrzebować? Te pytania z całą pewnością pojawią się w głowie. Jak zorganizować taki wyjazd, aby był udany? Zobaczmy!

Najważniejszy fotelik!

Nieważne czy planujesz podróż z niemowlakiem, czy też ze starszym potomkiem. Wakacje z dzieckiem to ciekawa perspektywa. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko rośnie bardzo szybko. Właśnie dlatego przed podróżą na duże odległości sprawdź, czy nadal znajduje się w grupie wagowej przeznaczonej dla konkretnego fotelika dziecięcego. Innym problemem jest wzrost – często zdarza się, że dzieci, które pasują do wagi fotela, nie mogą w nim jeździć. Dlaczego? Jeśli głowa dziecka wystaje ponad zagłówek, oznacza to, że nadszedł czas, aby wymienić fotelik samochodowy. Jeśli pas bezpieczeństwa jest zbyt napięty i nie można go zapiąć, należy również zaplanować wymianę.

Podróż z niemowlakiem i starszym dzieckiem– jak zorganizować wyjazd
Fot. Pexels

Podczas podróży z niemowlęciem, najwygodniejsze ułożenie fotelika (0-13 kg) jest tym w pozycji leżącej. Dlatego planując dalekie podróże pamiętaj o ustawienie fotelika w pozycji płaskiej tak, aby nie obciążało kręgosłupa dziecka, a także ułatwiało mu oddychanie.

Pomyśl o wizycie kontrolnej u lekarza

Przed długą podróżą warto zabrać maluszka do pediatry. Lekarz zbada dziecko i ustali, czy są jakieś przeciwwskazania do wyjazdu. Doradzi też, jakich leków potrzebować w podróży. Dodatkowo na wszelki wypadek zdecydowanie warto zabrać ze sobą termometr, czopki czy leki przeciwgorączkowe. Oczywiście zawsze trzeba posiadać przy sobie książeczkę zdrowia dziecka, kartę ubezpieczenia rodzinnego oraz numer telefonu do naszego lekarza. Wyjeżdżając za granicę, Twoje dziecko potrzebuje paszportu lub tymczasowego dowodu tożsamości (nawet w krajach UE). Warto o to zadbać zdecydowanie wcześniej.

Podróż z niemowlakiem – warunki w samochodzie

Przed zabraniem dziecka w podróż, musimy przewietrzyć samochód. Pamiętaj również, aby używać płynu do spryskiwaczy, który pachnie tak słabo, jak to możliwe. Jednocześnie zrezygnuj z odświeżaczy powietrza. Produkty te mogą bowiem zawierać alergeny lub zwyczajnie działać podrażniająco na młodą osobę (intensywny zapach). Przed letnim wyjazdem zasłońmy okna. Dzięki temu ochronimy się przed nieprzyjemnym światłem słonecznym. Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa przed wyjazdem należy przetestować tylną blokadę. Jest to tak zwana ochrona rodzicielska, która może sprawdzić się bardzo dobrze w nieprzewidzianych i niebezpiecznych sytuacjach.

Dla wygody dobrze jest położyć koc na tylnym siedzeniu. To nie tylko dodatkowy komfort, ale również świetna ochrona przed zabrudzeniami. Zdecydowanie łatwiej będzie wyprać materiał niż czyścić cały samochód. Jednocześnie zważajmy na klimatyzację. W czasie upałów różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz auta, a temperaturą na zewnątrz auta nie może przekraczać 4 stopni Celsjusza. Ponadto, jeśli strumień powietrza dociera do dziecka, należy temu jak najszybciej zapobiec. Wszystko po to, by nie dopuścić do nieprzyjemnego przeziębienia.

Jak ubrać dziecko?
Fot. Pexels

Jak ubrać dziecko?

Naturalnie wszystko zależy od pory roku. W każdym z przypadków nie można przesadzać. Za ciepłe ubranie spowoduje pocenie się. To zaś jest przyczyną płaczu. Zbyt lekki ubiór może spowodować przewianie i przeziębienie. Na to właściwie postawić? W tym przypadku najlepiej sprawdzi się ubiór na cebulkę. Dzięki temu można dowolnie dopasować okrycie do obecnie panującej sytuacji.

 

Pierwsza podróż z niemowlakiem oczywiście może być stresująca. Spokojnie! Każdy pierwszy raz sprawia niejednokrotnie odrobinę kłopotów. Z całą pewnością nie ma się czego bać. Wystarczy zadbać o powyższe aspekty, a wtedy Twoja podróż przebiegnie spokojnie i bez jakichkolwiek niespodzianek. Dzięki temu przeżyjecie piękną przygodą, która będzie rodzinnym wspomnieniem przez kolejne lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here