Wyjazd w góry – Jak się przygotować?

0
1204

Piękna polska złota jesień to idealny czas na wakacje czy krótkie wypady. Poza sezonem na głównej trasie nie ma już turystów. Jeśli planujesz spędzić kilka dni w górach, ale nie jesteś doświadczonym wędrowcem, ​​przeczytaj nasz przewodnik. Dzięki niemu dowiesz się, jak przygotować się na wyjazd w góry.

 

Chodzenie po górach z pewnością poprawi Twoją kondycję. W górach można oddychać świeżym powietrzem, dzięki czemu dotlenienie organizmu jest lepsze. Układ oddechowy, krążeniowy i nerwowy zaczynają pracować wydajniej. Wspinaczka górska to dobry sposób na wypoczynek, zwłaszcza dla osób z nawracającymi chorobami górnych dróg oddechowych. Warto wspomnieć, że górski szlak pozwala się zregenerować, odstresować i zapomnieć o codziennych problemach. Taką wyprawę również można zorganizować po niskich kosztach. 

Wyjazd w góry – Jak zaplanować trasę?

Wybór trasy i zaplanowanie przewidywanego czasu marszu to podstawa. Przy planowaniu trasy warto wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników. Jeżeli na co dzień nie prowadzisz aktywnego trybu życia, albo planujesz spacerować z małymi dziećmi, osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, nie powinieneś stawiać swojego celu czasowego zbyt wysoko. Pamiętaj, aby odpowiednio „rozłożyć” trudność nie tylko po to, by poznać długość szlaku, ale także sprawność towarzyszy. Dla osoby o dobrej sylwetce to tylko rozgrzewka, dla dziecka lub osoby chorej może to być nadmierny wysiłek, a chodzenie po górach powinno być przyjemnością.

Wyjazd w góry - Jak się przygotować?
Fot. Pexels

Co wziąć na wyprawę w góry?

Jak wiesz, inaczej spakujesz się na spokojny spacer na kilka godzin, całodniową wędrówkę lub dłuższą wycieczkę, podczas której spędzisz noc w schronisku lub namiocie. We wszystkich przypadkach, planując wyjazd w góry najważniejszy jest Twój komfort, bezpieczeństwo i praktyczność.

  • Wygodne buty to podstawa – Nawet jeśli idziesz po bardzo łatwej drodze, nie możesz lekceważyć przeciwników jakimi są góry – pamiętaj o butach, które chronią kostki przed skręceniem. Dodatkowo model ten musi być wyposażony w mocne sznurowadła.
  • Mówiąc o butach, od razu przechodzimy do kolejnego elementu garderoby, czyli skarpet. Z czasem na stopach pojawią się otarcia. Najlepiej nosić zwykłe wysokie skarpety. Ważne jest, aby dobrze zakrywały stopy.
  • Ubierz się na cebulkę – W górach warto założyć kilka warstw, bo w przypadku ocieplenia w każdej chwili można zdjąć kolejną warstwę. Pogoda szybko się zmienia i trzeba być na to przygotowanym. Oprócz butów potrzebujesz też wygodnego, ciepłego płaszcza. Nawet jeśli pogoda jest słoneczna, warto założyć rękawiczki i czapkę – nie są dużym obciążeniem, a jeśli temperatura nagle spadnie, mogą być bardzo pomocne.
  • Dodatkowe akcesoria – przydatne na pewno będą kurtka przeciwdeszczowa czy pokrowiec przeciwdeszczowy. Koniecznie spakuj ze sobą naładowany powerbank. Nigdy nie wiadomo, kiedy nagle rozładuje Ci się telefon.
  • Możesz spakować jedzenie, wodę lub niezbędne akcesoria (mapy, nawigację podróżną, latarki itp.) w praktyczny mały plecak, który będziesz nosić ze sobą.
Wyjazd w góry - Jak się przygotować?
Fot. Pexels

Prowiant na szlak

Podczas wędrówek górskich najlepiej używać wody mineralnej – 1,5 litra na osobę. Dlaczego? Woda lepiej gasi pragnienie niż słodkie napoje. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza zimną jesienią lub wiosną, jest zapakowanie termosu z herbatą lub kawą. Jeśli w trakcie wyprawy poczujesz głód, z przyjemnością zjesz przygotowaną wcześniej kanapkę lub na lunch możesz zjeść banana, jabłko lub czekoladę. Te pokarmy uzupełnią twoje zapasy energii i umożliwią pokonanie pozostałych szlaków. Weź również opakowanie orzechów i batonów proteinowych. Dobrze je mieć pod ręką.

Jesienią, zimą i wczesną wiosną ciemne godziny są stosunkowo wcześnie, więc warto ruszyć na wyprawę z samego rana. Dzięki temu unikniesz tłumów spacerujących po szlaku. Po południu  będziesz miał natomiast czas na inne zajęcia – na przykład podróżowanie po okolicy, wizytę na basenie czy w termach

 

Na koniec warto wspomnieć, że w spokojnym górskim wędrówce najważniejsze jest nie zdobycie szczytu, ale docenienie piękna przyrody i rodzinnego wypoczynku. Dla niektórych celem tej podróży może być również dotarcie do wybranego hotelu. Dla wszystkich uczestników wycieczki ważne jest, aby cieszyć się wędrówkami po górach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here