Jak dbać o siebie?

0
1247

Dbanie o siebie nie jest łatwe. Większość z nas jest przepracowana, zestresowana w pracy lub zbytnio przejmuje codziennością. Czasami wręcz czujemy się winni, że spędziliśmy trochę czasu z samym sobą zamiast pracować lub robić coś produktywnego. Jak dbać o siebie? Zobacz w tym artykule!

 

Dbanie o siebie jest bardzo ważnym elementem życia. To tak samo jak regularne badania profilaktyczne. Dzięki słuchaniu własnych potrzeb ograniczamy ryzyko wystąpienia chorób czy też problemów w pracy. Zachowanie równowagi pomaga żyć spokojniej i bardziej szczęśliwie. Masz problem ze złapaniem oddechu? Zastanawiasz się jak dbać o siebie? W takim wypadku ten artykuł jest idealny dla Ciebie!

Dlaczego zdrowie psychiczne jest ważne?

Selfcare należy rozumieć jako rutynowy, świadomy proces mający na celu ochronę i utrzymanie zdrowia psychicznego. Jest to ważne w kontekście zapowiadanego przez Światową Organizację Zdrowia kryzysu zdrowia psychicznego i rosnącego ryzyka wypalenia zawodowego. We współczesnym społeczeństwie stres odczuwany w pracy i w domu rośnie, co prowadzi do wyczerpania i niepokoju. To natomiast wpływa na to, w jaki sposób funkcjonujemy oraz na nasze zdrowie fizyczne.

Selfcare
Fot. Pexels

Jak dbać o siebie?

Warto znaleźć idealną alternatywę dla siebie. Każdy człowiek jest inny i potrzebuje czegoś innego. W tym artykule przygotowaliśmy jedynie propozycje, które mogą być cennym drogowskazem w walce o zdrowie. O co warto zadbać i od czego zacząć? Przede wszystkim od tego:

  • Zadbaj o zdrowie fizyczne – warto podejść do siebie holistycznie, zwracając uwagę na każdy element własnego ciała. Dbanie o siebie obejmuje zwracanie uwagi na dietę, odpowiednie nawodnienie i ćwiczenia fizyczne. Warto wiedzieć, że liczne badania pokazują, że po 20 minutach ćwiczeń fizycznych odczujemy wiele korzyści (w tym walkę ze stresem).
  • Wysypiaj się – zazwyczaj pierwszym alarmującym objawem problemu ze zdrowiem psychicznym jest znacząco słaba jakość snu. Jego brak sprawia, że ​​częściej myślimy negatywnie, czujemy się niespokojni i zmęczeni. Dlatego, aby o siebie zadbać o wyciszenie się i relaksacji przed pójściem spać. W przypadku jakichkolwiek chwilowych problemów, warto wypróbować techniki relaksacyjne i sprawdzone naturalne środki. Nalezą do nich dobrze znana waleriana lub melatonina.
  • Pomyśl o kontaktach z innymi – spędzaj czas z ludźmi, których kochasz – rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Posiadanie wsparcia bliskich jest jednym z najlepszych sposobów porządnego zadbania o siebie. W rzeczywistości pomoc wielu ekspertów i wielu instytucji pomocy społecznej zależy w dużej mierze od wsparcia innych ludzi.
Jak dbać o siebie?
Fot. Pexels

Postaw na małe i większe przyjemności!

Jak dbać o siebie? Czasami warto poświęcić trochę czasu na relaks i uczestnictwo w niektórych zajęciach dodatkowych, które sprawiają nam radość. Jeśli przez długi czas odczuwasz brak radości i przyjemności w życiu, zapisz wszystko, co robiłeś ostatnio i co przyniosło Ci radość. Następnie zacznij dorzucać te mniejsze lub większe przyjemności i czynności do Twojej codzienności. Dzięki temu prostemu ćwiczeniu odkryjesz, że Twoje życie jest bardziej zrównoważone.

Równowaga i medytacja

Chociaż koncepcja równowagi między życiem zawodowym a prywatnym istnieje od dziesięcioleci, nadal istnieją problemy z realizacją jej ideałów. Brak odpoczynku rano i wieczorem powoduje wiele złego. Właśnie dlatego nauczmy się prawdziwie korzystać z wakacji oraz znajdźmy coś, co pozwoli nam każdego dnia. W tym miejscu ważne jest również uświadomienie sobie potrzeby odpoczynku i pogodzenia pracy, rodziny, hobby i innych dziedzin życia. Kiedy czujemy się zestresowani, warto zastosować najprostszą metodę – zacznijmy oddychać powoli i głęboko. Wiele osób w stresujących chwilach wstrzymuje oddech lub przeciwnie, wymienia powietrze szybko i płytko. Głębokie oddychanie pomaga uspokoić napięcie i panikę. Można również połączyć ruchy oddechowe z wizualizacjami, jak wyobraźnia i napięcie pasują do siebie. To natomiast świetny wstęp do rozpoczęcia medytacji, która jest wciągającą przygodą.

 

Jak zadbać o siebie? Warto wybrać metodę najlepszą dla Ciebie. Lubisz czytać, słuchać muzyki, malować a może rozwiązywać krzyżówki? Znajdź swoje hobby, które pomoże Ci w znalezieniu najlepszej metody na stres. Pamiętaj, że to Ty powinnaś być dla siebie najważniejsza. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here