Skierowanie na badania profilaktyczne – co warto kontrolować na bieżąco?

0
1214

Każdy z nas, niezależnie od wieku, powinien przechodzić regularne kontrole lekarskie. Profilaktyka to najlepszy sposób zapobiegania chorobom. Zwiększa to również szanse pacjenta na pełne wyzdrowienie. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy skierowanie na badania profilaktyczne będzie Ci potrzebne oraz co warto na bieżąco kontrolować.

 

Zapobieganie chorobom to bardzo ważna kwestia. Niestety, wielu pacjentów wciąż bagatelizuje problemy zdrowotne, co sprawia, że ​​regularne kontrole rzadko są wykonywane. Nie zawsze jest to wynikiem niechęci, ale czasami jest to wynik braku odpowiedniej wiedzy, dlatego w tym artykule przybliżymy się właśnie temu zagadnieniu.

Badanie profilaktyczne wzroku

Wzrok jest najważniejszym ludzkim zmysłem i systemem. Należy regularnie go sprawdzać i jak najszybciej zgłaszać lekarzowi wszelkie nieprawidłowości z nim związane. Regularne badania okulistyczne mogą na przykład pomóc w wykryciu wczesnych stadiów zaćmy lub jaskry: niezwykle poważnych i niebezpiecznych chorób, które można skutecznie leczyć we wczesnym stadium.

Zachęcamy do przeprowadzenia dokładnego badania u okulisty, który posiada odpowiednio zaawansowany sprzęt medyczny, taki jak tonometr (do badania ciśnienia wewnątrzgałkowego), foropter (do badania ostrości wzroku) czy nawet USG (w okulistyce stosuje się USG do oceny zmian ciśnienia wewnątrzgałkowego). Takie badania należy przeprowadzać średnio co 2 lata.

Skierowanie na badania profilaktyczne – co warto kontrolować na bieżąco?
Fot. Pexels

Profilaktyczne badania krwi i moczu

Każdego roku każdy powinien mieć zrobione podstawowe badania krwi i moczu. Oczywiście osoby chore powinny częściej poddawać się specjalistycznym badaniom. Niemniej jednak warto wykonać badanie morfologiczne, OB (może pomóc zdiagnozować raka!), cholesterolu, cukru czy moczu.

Oczywiście to, że wyniki badań są w normie, nie oznacza, że ​​organizm nie cierpi na chorobę. Jeśli jednak wyniki wyraźnie wskazują na odchylenia lub nieprawidłowości, oznacza to, że należy skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki. Podstawowe badania są zazwyczaj bezpłatne i opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zbadaj zwój brzuch

Wielu Polaków zapomina o tym podstawowym badaniu, które można wykonać szybko i całkowicie bezboleśnie. Ultrasonograf do diagnostyki jamy brzusznej jest nieinwazyjny, dzięki czemu można go stosować niezależnie od wieku czy stanu zdrowia.

Za pomocą USG można szybko ocenić stan nerek, aorty brzusznej, wątroby, trzustki i śledziony. Nie wystarczy to jednak do postawienia ostatecznej diagnozy, ale umożliwi wczesne wykrycie postępujących zmian w narządzie. Badanie profilaktyczne jamy brzusznej powinno być wykonywane raz w roku.

Nie zapomnij o swoich zębach!
Fot. Pexels

Nie zapomnij o swoich zębach!

Chociaż nowoczesne środki znieczulające faktycznie zmniejszają ból praktycznie do zera, chirurgia stomatologiczna nie jest zbyt popularna i jest uważana za bolesną. Zalecamy wizytę u dentysty co 6 miesięcy (lub maksymalnie raz w roku). Badania są całkowicie bezbolesne i mogą pomóc w utrzymaniu zębów w dobrej kondycji.

Zaniedbanie stanu uzębienia może mieć bardzo szkodliwe skutki: postępująca próchnica może prowadzić do zapalenia miazgi, co może skutkować koniecznością jej usunięcia. Nawet przy najlepszym sprzęcie medycznym proces będzie bolesny. Zdecydowanie zalecamy unikanie tej sytuacji.

Jakie jeszcze badania profilaktyczne możesz wykonać?

Każdy, nawet niepalący, powinien co 5 lat mieć zrobione prześwietlenie klatki piersiowej. Ze względu na zagrożenie promieniami rentgenowskimi nie zaleca się częstszego wykonywania tego badania.

Raz w roku kobiety powinny również poddawać się badaniom ginekologicznym (w tym USG pochwy), a mężczyznom badaniom jąder. Osoby w średnim wieku powinny również dodatkowo wykonywać badanie EKG, które zaleca się robić co trzy lata.

 

Wykonywanie podstawowych badań jest właściwie nieinwazyjne i bezbolesne, zwłaszcza jeśli do badań wykorzystywane są metody ultrasonograficzne. Zachęcamy do nieignorowania tego zagadnienia, gdyż może to pomóc wykryć wczesne stadia choroby i wpłynąć na jakość przyszłego leczenia. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu wiesz, jakie badania profilaktyczne trzeba wykonywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here