Ciąża po 35 roku życia – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

0
1172

Ciąża po 35 roku życia nazywana jest zdecydowanie późną ciążą i wymaga specjalnej kontroli lekarskiej. Uważa się, że jest to ciąża wysokiego ryzyka, ale mimo to wiele kobiet zostaje matkami w późniejszym wieku, a ich dzieci rodzą się całkowicie zdrowe. Jakie badania wykonać? Jak przygotować się do ciąży po 35 roku życia? Dowiesz się wszystkiego z poniższego artykułu!

 

Polki zachodzą w ciążę znacznie później niż 10 lat temu. Według statystyk pierwsze dziecko rodzi się w wieku 27-28 lat, ale coraz częściej matkami stają się w wieku 30, a nawet 40 lat. Żadnej kobiety nie zdziwiłaby matka, która w czwartej dekadzie swojego życia pierwszy raz usłyszała słowo „mama”.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o ciąży po 35 roku życia

Ciąża po 35 roku życia nazywana jest ciążą wysokiego ryzyka. Szansa poczęcia dziecka maleje wraz z wiekiem. Jeśli więc planujesz mieć dzieci, musisz wiedzieć, że statystyki ciąży późnej są bezwzględne. Kobiety po 40. roku życia cierpią na zaburzenia owulacji (związane ze zbliżającą się menopauzą), tzw. zmniejszenie rezerwy jajnikowej. Wówczas organizm wytwarza mniej progesteronu, co utrudnia implantację zarodka.

Po 30 roku życia płodność znacznie się zmniejsza, więc szansa na poczęcie maleje z miesiąca na miesiąc.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o ciąży po 35 roku życia
Fot. Pexels

Jakie są ryzyka ciąży po 35 roku życia?

Istnieje również większe ryzyko wystąpienia wad płodu w trakcie ciąży po 30-stce. Badania przeprowadzone przez Gdański Uniwersytet Medyczny wykazały, że kobiety po czterdziestce są bardziej narażone na posiadanie dzieci z wadami wrodzonymi.

Spośród przebadanych dzieci czterdziestoletnich matek aż 80% miało wady genetyczne. Wśród 43-letnich kobiet odsetek ten sięgnął 90%. Ta zależność prowadzi do większego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę z wadami lub całkowitego poronienia.

Jakie badania warto wykonać przed późną ciążą?

Jeśli kobieta powyżej 35. roku życia zdecyduje się na późniejsze macierzyństwo, powinna przejść serię badań. Na początek warto wykonać tzw. test AMH, czyli stężenie hormonu antymüllerowskiego. Pozwala on ocenić płodność i stan pęcherzyków jajnikowych oraz pomaga określić szanse zajścia w ciążę. Planowanie późnej ciąży wymaga również konsultacji wielu ekspertów, w tym ginekologów i lekarzy rodzinnych. Kobiety powinny zgłaszać się do kliniki z wszelkimi wątpliwościami i chorobami.

Podstawą jest wizyta u ginekologa, podczas której lekarz oceni stan narządów rodnych oraz możliwość zajścia w ciążę. Zamówi też serię testów hormonalnych. Lekarz powinien też ocenić stan wszystkich narządów wewnętrznych – stan matki jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju płodu i bezpośrednio wpływa na zdrowie dziecka.

Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące dolegliwości matki:

  • Cukrzyca,
  • Nadciśnienie,
  • Choroba układu krążenia,

Dojrzałe kobiety są bardziej podatne na choroby (w tym zawały serca lub udary). W czasie ciąży, dlatego niezbędne jest badanie ich zdrowia. Wielu leków nie można przyjmować w czasie ciąży, dlatego konieczne jest dokładne skonsultowanie się z chorobami przewlekłymi.

ciąża 35 rok życia
Fot. Pexel

Ważna jest również wizyta u dentysty, ponieważ kobiety w ciąży często mają problemy z próchnicą. Ponadto złe zęby lub choroby jamy ustnej mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia Twojego dziecka. Leczenie stomatologiczne w okresie ciąży jest często trudne, ponieważ nie można wykonać badań obrazowych ani zastosować znieczulenia.

Badania prenatalne

W późniejszej ciąży ważne są regularne wizyty u lekarza. Przez cały czas należy o siebie dbać i konsultować się z wszelkimi wątpliwościami i niepokojącymi objawami. Ciąża po 35 roku życia to ciąże wysokiego ryzyka nie tylko dla matki, ale także dla dziecka. Dlatego badanie prenatalne są niezwykle ważne. Można je wykonywać inwazyjnie poprzez amniopunkcję (tj. nakłucie ściany jamy brzusznej i pobranie płynu owodniowego), ale również w sposób nieinwazyjny. Istnieją nowoczesne metody, które wymagają jedynie pobrania krwi kobiety ciężarnej.

Testy nieinwazyjne, takie jak test PAPP-A, można wykonać na początku 11. tygodnia ciąży. Istnieje również test zwany testem NIFTY (nieinwazyjny test prenatalny), polegający na pobraniu od kobiety ciężarnej krwi zawierającej materiał genetyczny dziecka. Na tej podstawie analizuje się próbki i ocenia ryzyko wystąpienia wad płodu. Badanie prenatalne pozwala ocenić ryzyko wad płodu i wszelkich nieprawidłowości chromosomalnych. Pozwalają one m.in. zdiagnozować zespół Downa.

 

Ciąża po 35 roku życia jest oczywiście możliwa i coraz częściej popularna. Należy ją jednak w sposób odpowiedzialny przeprowadzić, przy wsparciu lekarzy specjalistów. Wybierz zaufanego ginekologa, który pobierze próbki krwi i przeprowadzi wszystkie niezbędne badania kontrolne. Postaw na renomowane kliniki, aby być w pełni przygotowanym na nowy etap swojego oraz Twojego nowonarodzonego dziecka życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here