Problemy ze snem – Jak poradzić sobie z tym problemem?

0
1308

Problemy ze snem dotykają coraz więcej osób. Wiele czynników wpływa na jakość naszego odpoczynku. Okazuje się, że bezsenne noce to efekt złych nawyków i błędów, które popełniamy przed pójściem spać. W poniższym artykule przedstawimy, czego unikać wieczorem, aby nocny odpoczynek był jak najbardziej efektywny.

 

Sen jest niezbędny do normalnego funkcjonowania organizmu. Po dniu aktywnych wyzwań odpowiedni sen może zwiększyć siłę, wzmocnić układ odpornościowy i zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru. Po bezsennej nocy czujemy się rozdrażnieni i zestresowani, a zmęczenie nie pozwala nam skupić się na czymkolwiek. Długotrwała bezsenność może powodować wiele chorób układu krążenia, dróg oddechowych, chorób układu pokarmowego, nadciśnienia czy depresji.

Nie ma reguły określającej, ile godzin spać, ponieważ każdy z nas ma osobiste potrzeby oraz przyzwyczajenia. Jednak niektórych czynności nie należy wykonywać późno w nocy, ponieważ mogą skutecznie obniżyć jakość snu. Czy masz problemy ze snem? Zanim zażyjesz tabletki nasenne sprawdź, czy problem nie jest związany z Twoimi nocnymi nawykami. Czasami wystarczy zmienić przyzwyczajenia, aby przywrócić zdrowy sen i szczęście w ciągu dnia.

Problem ze snem – Jak poradzić sobie z tym problemem?
Fot. Pexels

Nie jedz tłusto przed snem

Może być wiele przyczyn problemu z zasypianiem. Jednym z nich jest trawienie tłustego jedzenia zwłaszcza zjedzonego bezpośrednio przed snem. Posiłki wysokotłuszczowe utrudniają pracę układu pokarmowego podczas trawienia, co może skutecznie zakłócać nocny odpoczynek. Ponadto spożywanie pokarmów przed pójściem spać sprawi, że mózg będzie bardziej pobudzony i mniej senny. Aby zapewnić zdrowy i spokojny sen, ostatni posiłek należy zakończyć 2-3 godziny przed pójściem spać. To co zjemy również wpłynie na jakość wypoczynku, dlatego prosimy o wybieranie zdrowych i lekkostrawnych posiłków, które nie będą długo pozostawały w żołądku. Oto seria produktów, które pomogą Ci zasnąć. Znajdziemy tu: ryż jaśminowy, banany, migdały, orzechy włoskie, ciecierzycę, mleko, szpinak, lawendę, melisę czy rumianek.

Problemy ze snem? Unikaj wieczornej kawy

Kofeina to odwieczny wróg snu, więc jeśli nie chcesz przez całą noc wpatrywać się w sufit, nie pij kawy wieczorem. O dziennej dawce kofeiny pisaliśmy tutaj. Źródła kofeiny to także czekolada, czarna i zielona herbata, Coca-Cola oraz napoje energetyzujące. Najlepiej spożyć te produkty przed godziną 17:00 – w przeciwnym razie ich działanie pobudzające skutecznie wyeliminuje senność i zakłóci nocny wypoczynek. Osoby szczególnie wrażliwe na działanie kofeiny powinny dopić ostatnią filiżankę kawy przed obiadem, a następnie ograniczyć się do lekkiej herbaty i ziół. Alkohol i papierosy działają jak kawa, dlatego najlepiej unikać ich przed pójściem spać.

problem ze snem
Fot. Pexels

Zbyt intensywny trening przed snem

Sport to zdrowie, ale ważne jest, kiedy i gdzie go uprawiać. Fakty dowiodły, że forsowne ćwiczenia przed snem mogą mieć negatywny wpływ na nocny odpoczynek. Trening stymuluje wydzielanie endorfin, co nie tylko sprawia nam radość, ale i dodaje energii. Jeśli chcesz zasnąć, zrezygnuj z wieczornego joggingu i intensywnych ćwiczeń fizycznych – praktykuj jogę czy spacer.

Nie śpij w ciągu dnia

Drzemka to dobry sposób na odpoczynek. Krótka korzystnie wpłynie na serce, zmniejsza stres, pobudza pracę mózgu i zwiększa naszą kreatywność. Pora dnia i czas jej trwania mogą wpływać na efektywność drzemki – zbyt duża ilość snu w ciągu dnia może zakłócić cykl snu. Zdrowa drzemka powinna trwać od 10 do 30 minut. Najlepiej po południu, ale nie później niż o 18.00.

Praca do nocy

Wieczorem warto oddać się wyciszającym zajęciom relaksacyjnym, które przygotują nas na resztę nocy. Niestety wiele osób spędza czas pracując i nadrabiając zaległości w biurze. Pracując do późna w nocy nie możemy się wyciszyć i odpocząć, co stwarza stres i bardzo utrudnia nocny relaks. Jeśli to możliwe, staraj się wykonywać zadania w godzinach pracy. Jeśli potrzebujesz wykonać projekty w domu, prosimy o zarezerwowanie określonej ilości czasu, w tym miejsca na relaks. Unikaj pracy w łóżku – sypialnia powinna być miejscem relaksu, a nie biurową rzeczywistością.

 

W przyrodzie całkowity brak snu zawsze prowadzi do śmierci. Istnieje wiele form bezsenności, od trudności w zasypianiu, zbyt wczesnego budzenia się, przedłużającej się bezsenności po zmęczeniu zaraz po przebudzeniu. Różny jest również czas snu, który wpływa pozytywnie na poszczególne osoby. Jedno jest pewne. Należy skutecznie wyeliminować problemy z bezsennością. Mamy nadzieję, że ten artykuł Ci w tym pomoże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here