Każda osoba, niezależnie od wieku, może borykać się z problemami ze wzrokiem. Nasze oczy odgrywają ważną rolę w życiu codziennym, jak i zawodowym. Długotrwałe patrzenie na ekran komputera, zanieczyszczenia, zła dieta czy wady genetyczne wpływają na powstawanie wad wzroku i pogarszanie się jego stanu. Regularne badania zapobiegają pogłębianiu się wady i pomagają w jej kontrolowaniu.

Podstawowe rodzaje badań okulistycznych

Badanie, które każdy z nas przeszedł to badanie ostrości wzroku. Polega ono na odczytywaniu cyfr i liter o różnych rozmiarach z tablicy. Jest to badanie subiektywne. Podczas komputerowego badania wzroku patrzymy w niewielki otwór, w którym widzimy jakiś oddalony obiekt (balon, dom, żaglówka). Do oka zostaje wpuszczona wiązka promieniowania podczerwonego, a analizie poddaje się powstałe refleksy. Są to podstawowe badania okulistyczne, które mają na celu sprawdzenie, czy pacjent nie ma żadnej widocznej wady wzroku.

Za pomocą tonometru bezdotykowego wykonywany jest pomiar ciśnienia w oku. To badanie okulistyczne może być wykonane za pomocą tonometru bezdotykowego, gdzie strumień powietrza uderza w rogówkę i ją odkształca. Drugim sposobem na zmierzenie ciśnienia w oku jest użycie tonometru aplanacyjnego. Jest to metoda dotykowa i polega na przyłożeniu tonometru ze specjalnym pryzmatem do oka i zmierzeniu ciśnienia. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem.

Badanie dna oka

Lampa szczelinowa jest stosowana przy badaniu całego oka. Przed jego wykonanie pacjentowi podaje się krople, które rozszerzają źrenicę. Pozwala to lekarzowi na zbadanie siatkówki, jaki nerwu wzrokowego. Dzięki temu możliwe jest szybkie wykrycie innych schorzeń ogólnoustrojowych, np. miażdżyca lub cukrzyca.

Dodatkowe badania

Do dodatkowych badań zaliczamy USG oka. To badanie daje możliwość zobaczenia tego, co dzieje się w oczodole. Wykorzystywane jest, gdy u pacjenta nie można zastosować lampy szczelinowej. Badanie obrazowe oka jest wykonywane przy podejrzeniu jaskry, zmian cukrzycowych, zwyrodnienia plamki żółtej lub nowotworów.

Kolejnymi dodatkowymi badaniami są badanie pola widzenia i ultraszerokokątne badanie dna oka.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

– ciągły świąd, pieczenie i łzawienie oczu
– zaczerwienienie i światłowstręt
– rozmycie tekstu
– nieostre widzenie nocą
– oczy szybko się męczą
– bóle głowy
– nagłe pogorszenie lub polepszenie się wzroku
– dwojenie obrazu

Niewykonywanie regularnych badań wzroku może doprowadzić do rozwoju poważnych chorób i wad. Dzieci z nieskorygowanymi wadami osiągają gorsze wyniki w nauce, a jakość życia tak, jak u dorosłych, jest obniżona. Zaniedbanie może prowadzić do poważnych komplikacji, a w najgorszym wypadku utraty wzroku.

U osób zdrowych, badania powinny być przeprowadzanie co dwa lata, a u osób ze zdiagnozowana wadą raz na rok lub według wskazań lekarza. Dzieciom i młodzieży zaleca się wykonywanie badań kontrolnych do dwa lata. Jeśli rodzic lub pediatra zauważy jakieś niepokojące symptomy należy natychmiast udać się do specjalisty. Portal wrosinski.pl zapewnia fachową poradę w tym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here