Dzienna dawka kofeiny – zalety spożywania kawy

0
1236

Czy warto pić kawę? Jakie są jej zalety oraz wady? Każdego roku konsumuje się miliardy filiżanek. Jednym z podstawowych czynności wykonywanych rano jest wypicie filiżanki kawy. Ponieważ kawa jest źródłem kofeiny, jest również legalnym środkiem pobudzającym. Czy jedna dzienna dawka kofeiny jest dla nas pomocna?

 

Dla wielu osób nowy dzień zaczyna się od „małej czarnej”. Potem jest popołudniowe latte, kawa rozpuszczalna czy filiżanka cappuccino, które można wykorzystać jako podwieczorek. Ale czy kawa naprawdę jest dobra dla naszego zdrowia? Istnieje wiele twierdzeń dotyczących negatywnego wpływu na ciśnienie krwi oraz wypłukiwane z organizmu magnezu i wapnia. Jak naprawdę jest z kawą? Dowiesz się wszystkiego z poniższego artykułu!

Jak działa kawa?

Kofeina dostaje się do krwiobiegu w ciągu 10 minut od wypicia kawy. Ciśnienie krwi i tętno zaczynają rosnąć. Po 20 minutach zaczynasz być bardziej czujny, a poziom koncentracji zaczyna się poprawiać. Dlatego kawosze tak bardzo lubią ten napój. W ciągu 30 minut twoje zdolności sportowe poprawiają się dzięki zwiększonej wydajności neuronów ruchowych. Wszystko wraca do normy w ciągu 12 godzin. Tuż po nich w organizmie zaczynają się pojawiać objawy odstawienia.

Zalety picia kawy

Jakie są główne korzyści z picia kawy? Badania wykazały, że osoby pijące kawę mają znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na kilka poważnych chorób. Ponadto kawa jest bogata w przeciwutleniacze i korzystne składniki odżywcze, które mogą być korzystne dla zdrowia. Jakie korzyści daje nam kawa?

Dzienna dawka kofeiny
fot. Pexels
  1. Źródło przeciwutleniaczy – dla osób o zbilansowanej diecie kawa może być jednym z zdrowszych jej aspektów. Dzieje się tak, ponieważ kawa zawiera bardzo dużą ilość przeciwutleniaczy. W rzeczywistości badania wykazały, że większość osób pijących kawę otrzymuje więcej przeciwutleniaczy z tego napoju niż z owoców lub warzyw.
  2. Kawa poprawia poziom energii i sprawi, że będziesz mądrzejszy – kawa może pomóc zmniejszyć zmęczenie i zwiększyć energię. Dzieje się tak, ze względu na zawartą kofeinę, która jest de facto najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną na świecie. Wiele badań na ludziach wykazało, że kawa może poprawić wszystkie aspekty funkcjonowania mózgu. Obejmuje to pamięć, nastrój, czujność, poziom energii, czas reakcji i ogólną zdolność poznawczą.
  3. Pomaga spalić tłuszcz – Kilka badań wykazało, że kofeina może zwiększyć spalanie tkanki tłuszczowej i przyspieszyć metabolizm. Wiele badań wykazało, że kofeina może zwiększyć tempo metabolizmu o 3-11%. Inne badania wykazały, że kofeina może zwiększyć spalanie tłuszczu u osób otyłych o 10%, podczas gdy osoby szczupłe zwiększają spalanie tłuszczu o 29%. Jednak po długotrwałym spożywaniu kawy efekty te mogą ulec osłabieniu i złagodzeniu.
  4. Pomoże zwiększyć wydajność fizyczną – kofeina może również zwiększać poziom adrenaliny we krwi. Nie jest więc zaskakujące, że kofeina może poprawić wydolność fizyczną średnio o 11-12%.
  5. Zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona – Choroba Parkinsona jest drugą po chorobie Alzheimera najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną. Podobnie jak w przypadku choroby Alzheimera, nie ma znanego lekarstwa, dlatego więcej uwagi poświęca się profilaktyce.
  6. Działa ochronnie na wątrobę – fakty dowiodły, że kawa może zapobiegać marskości wątroby. Według różnych badań osoby pijące kawę mają mniejsze ryzyko zachorowań.
Dzienna dawka kofeiny
Fot. Pexels

Kiedy kawa może zaszkodzić?

W większości przypadków picie kawy z umiarem jest bezpieczne dla zdrowia. Wypicie 3 filiżanek kawy to w przybliżeniu 300 mg kofeiny, co jest dopuszczalną dawką. Nadmierne spożycie kofeiny może zwiększać niepokój i powodować nerwowość. Kawa nie może być spożywana nadmiernie, ponieważ może powodować uzależnienie fizyczne.

W niektórych przypadkach nie zaleca się picia kawy:

  • Osoby z problemami żołądkowymi powinny unikać kawy. Zawarta w nim kofeina osłabi napięcie dolnego zwieracza przełyku, sprzyjając tym samym rozwojowi choroby refluksowej i zwiększając produkcję kwasu solnego.
  • Ze względu na właściwości pobudzające kawa nie jest polecana osobom mającym problemy ze snem.
  • Kobiety w ciąży nie powinny wypijać więcej niż 1-2 filiżanek kawy w ciągu dnia,
  • Kawa parzona (np. turecka) zawiera dużo tłuszczu, dlatego nie jest polecana osobom z wysokim cholesterolem.

 

Spożywanie kawy w określonej ilości ma pozytywny wpływ. Warto więc nie rezygnować z tego napoju. Jeśli podejmiesz temat odpowiedzialnie, będziesz mógł cieszyć się tą małą przyjemnością. Kawa oprócz paru negatywów ma przede wszystkim wiele zalet, w tym pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, które jest bardzo ważne dla wszystkich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here