Za wysoki cholesterol – co robić?

0
1386

Ryzyko hipercholesterolemii zdecydowanie rośnie wraz z wiekiem. Dodatkowo nasze nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat się pogarszają. Twoim problemem jest za wysoki cholesterol? Czy można obniżyć jego poziom bez leków? Zobacz, co możesz zrobić, aby skutecznie walczyć z tym problemem. 

 

Odebrałeś wyniki badań profilaktycznych i okazało się, że poziom cholesterolu pozostawia wiele do życzenia? To najwyższa pora, aby zadbać o siebie i własne zdrowie. W tym artykule podpowiadamy, jak zrobić to najlepiej. 

Czym jest cholesterol?

Cholesterol jest tłuszczem, więc związkiem organicznym. Występuje zawsze w naszym organizmie i jest ważną częścią komórek, hormonów, kwasów żółciowych i witaminy D3. Składa się z tłuszczu i związków białkowych zwanych lipoproteinami. W zdrowym organizmie całkowite stężenie cholesterolu we krwi i jego różnych składników spełnia normy określone przez WHO. Jeśli jednak wynik profilu lipidowego różni się znacznie od wartości prawidłowej, ryzyko choroby serca lub udaru będzie znacznie zwiększone.

Czym jest cholesterol?
Fot. Pexels

Cholesterol LDL

Jego rolą jest transport cholesterolu z wątroby do komórek. Jeśli jego stężenie we krwi jest zbyt wysokie, cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych i tworzy złogi. Z biegiem czasu zmniejszają światło naczyń krwionośnych, co może prowadzić do miażdżycy, zawału serca czy udaru.

Cholesterol HDL

Jest on nazywany dobrym cholesterolem. Wszystko dlatego, że chroni on naczynia krwionośne przed skutkami miażdżycy. Jest odpowiedzialny za wiązanie nadmiaru cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych i transportowanie go do wątroby, gdzie jest przetwarzany i wydalany z żółcią.

Za wysoki cholesterol – problem XXI wieku

Najskuteczniejszą metodą, która pomaga w walce z opisanym problemem jest farmakologia. Oczywiście warto tutaj wspomnieć, że leki są ostatecznością. Lekarz przepisze tylko wtedy, gdy zawiodą inne metody. Obniżenie cholesterolu należy rozpocząć od zaprzestania złych nawyków, które są jedną z głównych przyczyn hipercholesterolemii. Należą do nich brak ruchu, palenie papierosów i spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych. Wysoki poziom cholesterolu jest zwykle związany z innym problemem, jaką jest nadwaga oraz otyłość. Może to być również wynikiem niedoczynności tarczycy i cukrzycy. Warto również wspomnieć, że w wielu przypadkach sama sytuacja ma podłoże genetyczne, a w tym momencie trudno o inne metody niż leki.

Co robić, gdy mamy złe wyniki badań?

Jak więc samodzielnie obniżyć poziom cholesterolu? Czy jest to możliwe? Najlepiej połączyć odpowiednio dobraną dietę z aktywnością fizyczną. Ćwiczenia nie muszą być zbyt męczące – ważne jest, aby robić to regularnie. Optymalny czas takiego treningu to natomiast około 30-40 minut dziennie. Dodatkowo nie musisz się wcale przemęczać! Wystarczą regularne spacery, marszobiegi, jazda na rolkach lub rowerze czy wizyty na basenie. Wszystkie wymienione rozwiązania mogą zwiększyć wydolność serca i jednocześnie poprawiają Twój metabolizm.

Zdrowa i zbilansowana dieta
Fot. Pexels

Zdrowa i zbilansowana dieta

Warto jeść przede wszystkim więcej warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Zawierają one błonnik, który utrudnia wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym. Warzywa i owoce są również źródłem przeciwutleniaczy. Związki te zapobiegają utlenianiu szkodliwego cholesterolu, a ta forma najbardziej sprzyja rozwojowi miażdżycy. Dodatkowo warto regularnie spożywać czosnek, siemię lniane i otręby. Wszystko dlatego, że mają właściwości lecznicze.

Za wysoki cholesterol, a leki

Tylko w niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie leków, które mają pomoc w walce z problemem. Lekarz dobierze je indywidualnie na podstawie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, wyników badań, wieku i płci. Sam lek za każdym razem należy przyjmować pod nadzorem specjalisty. W żadnym wypadku nie należy samodzielnie zmieniać dawki ani przerywać stosowania leku.

 

Za wysoki cholesterol może powodować wiele chorób, które utrudniają funkcjonowanie. Z całą pewnością zadbanie o odpowiednie wyniki badań powinny być Twoim priorytetem. Dzięki temu możesz cieszyć się dobrą kondycją, która pozwoli Ci na długie i szczęśliwe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here