Przyczyny niepłodności – dlaczego nie można mieć dzieci?

0
1182

Problemy związane z ciążą dotykają co szóstą parę. Niepłodność dotyka wiele osób, dlatego jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę społeczną. Jest to więc problem, który dotyka sporą część społeczeństwa. Główne przyczyny niepłodności poznasz czytając nasz poniższy artykuł!

 

Niepłodność staje się coraz częstszym problemem – w Polsce prawie co szósta para, która będzie chciała mieć dziecko, będzie dotknięta niepłodnością. Przyczyny niepłodności męskiej i żeńskiej są takie same. Pary, których wysiłki nie powiodły się i są związane z niepłodnością zdiagnozowaną stanowią około 40% wszystkich przypadków. Pozostałe, to tak zwana niepłodność idiopatyczna, czyli której przyczyny nie można znaleźć.

Przyczyny niepłodności

We współczesnym świecie decyzja o zajściu w ciążę jest coraz bardziej opóźniana. Praca, kariera i zarabianie pieniędzy są stawiane na pierwszym miejscu. Często pary decydują się na dziecko bardzo późno, zmniejszając w ten sposób szanse urodzenia dziecka. Ciąża po 35 roku życia to duże wyzwanie. Istnieją dwa rodzaje niepłodności: niezdolność do zajścia w ciążę i niezdolność jej donoszenia. Można również wyróżnić niepłodność całkowita i względna, z których najpowszechniejsza jest niepłodność psychiczna.

Przyczyny niepłodności
Fot. Pexels

Przepracowanie, stres i nadmierna obawa przed niemożnością pomyślnego poczęcia z powodu zaburzeń seksualnych lub problemów interpersonalnych doprowadziły do ​​bezpłodności psychicznej. Czasami pary nie wiedzą, kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę. Następnie lekarz może doradzić, jak regulować cykl menstruacyjny kobiety i kiedy jest najdogodniejszy moment na odbycie stosunku płciowego. Problemy, przez które nie można zajść w ciążę, są zwykle spowodowane zbyt późną decyzją o dziecku. badania profilaktyczneWarto więc dbać o regularne , aby znać swój stan zdrowia.

Niepłodność kobiet

Szacuje się, że niepłodność kobieca stanowi około 45–50% wszystkich przypadków. Podział przyczyn niepłodności żeńskiej opiera się na budowie anatomicznej żeńskich narządów rodnych. Dlatego możemy wyróżnić pięć przyczyn niepłodności kobiet.

  • Jajnikowa – są to zaburzenia hormonalne i można je określić na podstawie tzw. skrócenia drugiej fazy cyklu miesiączkowego oraz obniżonego poziomu progesteronu mierzonego 7 dni po owulacji.
  • Jajowodów – muszą być one drożne, ruchome oraz mieć prawidłowy stan błony śluzowej. Stopień uszkodzenia jajowodów może być różny. Najczęstszymi przyczynami jego wad są: zapalenie jajników i jajowodów, zrosty okresowe i jajowodów.
  • Maciczna – wady macicy mogą być wynikiem wrodzonych wad rozwojowych, takich jak macica podwójna, dwurożna, jednorożna, brak macicy lub niedorozwój macicy. W ciąży ważne jest również położenie i rozmiar macicy. Endometrioza czy powiększona błona śluzowa macicy, jest również powszechną przyczyna niepłodności kobiet.
  • Szyjki macicy – bardzo ważne w leczeniu niepłodności kobiecej są parametry śluzu szyjkowego (tj. jego ilość, przezroczystość i plastyczność). Ponadto potwierdzono przypadku, w których bezpośrednią przyczyną niepłodności są przeciwciała przeciwko plemnikom w śluzie szyjki macicy, które powodują ich zlepianie się i śmierć.
  • Pochwy – przyczyną niepłodności jest nieprawidłowy kształt czy wielkość pochwy, wrodzone wady anatomiczne oraz stan bakteriologiczny pochwy.
Przyczyny niepłodności
Fot. Pexels

Niepłodność mężczyzn

Problemy z ciążą mogą być również spowodowane niepłodnością męską. Szacuje się, że jest to 35-40% wszystkich przypadków. Niepłodność męską można zbadać bezpośrednio analizując skład męskiego nasienia. Jeden mililitr powinien zawierać około 20 milionów żywych plemników. Kiedy ich liczba jest niewielka lub są mało ruchliwe albo mają nieprawidłową budowę, jest to ważna podstawa do określenia niepłodności męskiej.

Inne rzadkie przyczyny niepłodności męskiej obejmują:

  • choroby jąder,
  • brak równowagi hormonalnej,
  • nadczynność i niedoczynność kory nadnerczy,
  • upośledzony transport nasienia,
  • choroby układu nerwowego,
  • niedoczynność tarczycy,
  • niewydolność kanalików nerkowych
  • deformacje męskich narządów rodnych,
  • zaburzenia psychiczne.

Cukrzyca ogranicza również potencję i płodność. W 10–20% przypadków nie można ustalić bezpośredniej przyczyny niepłodności. Chociaż miesiączka kobiet jest prawidłowa, cykl owulacji jest normalny, anatomia żeńskich narządów rodnych jest prawidłowa, a parametry nasienia są odpowiednie, nie jest jasne, skąd bierze się problem zajścia w ciążę.

 

Podsumowując, przyczyny niepłodności mogą być bardzo różne. Pamiętajmy, że na wiele bardzo ważnych czynników, takich jak dieta czy eliminacja substancji szkodliwych dla płodności mamy wpływ. Choroby lub stany, które bezpośrednio powodują bezpłodność, można skutecznie wyleczyć tylko przy pomocy specjalistów. Warto również wziąć pod uwagę upływ czasu, który może być również szkodliwy dla par próbujących zajść w ciążę. Efekty nowej diety nie będą od razu widoczne, a rozpoznanie i leczenie choroby będzie wymagało czasu, by udało się zajść w pożądaną ciążę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here