Żel aloe – poznaj lecznicze właściwości aloesu

0
1058

Żel aloe to jeden z najpopularniejszych naturalnych produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Posiada właściwości łagodzące i regenerujące. Może on również doskonale nawilżać skórę i zapobiegać powstawaniu przebarwień. Stosuje się go również w przyspieszaniu gojenia się ran czy blizn. Dzięki temu artykułowi dowiesz się co to jest żelu aloesowy i jakie ma właściwości.

 

Ze względu na liczne właściwości aloesu stwierdzono, że żel aloesowy znajdzie swe zastosowanie w kosmetyce. Istnieje wiele odmian aloesu, ale najpopularniejsze to: aloes drzewiasty i aloes zwyczajny, które mają cenne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Ich twarde, długie, kolczaste liście zawierają galaretowaty miąższ, który zawiera liczne składniki. Miąższ aloesu jest bogaty w witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B. Zawiera również minerały, takie jak potas, fosfor, magnez, wapń, siarkę i miedź oraz kwasy organiczne. Sam aloes to również dobra roślina do domu. Jakie są jego właściwości? Zachęcamy do lektury!

Właściwości żelu aloe

Aloes to roślina liściasta pochodząca z Afryki Północnej. Teraz jest uprawiana w pomieszczeniach na całym świecie. Jego długie, zielone liście zawierają żel i lepką żółtą substancję zwaną lateksem. Natomiast żel aloesowy jest najczęściej używaną częścią rośliny i może być stosowany zewnętrznie na skórę jak i doustnie. Dodawany jest również czasami do olejków eterycznych.

Właściwości żelu aloe
Fot. Pexels

Działanie zdrowotne żelu aloesowego

Aloes jest najsilniejszą rośliną leczniczą ze względu na wiele zastosowań i skutków zdrowotnych. Żel aloe ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu jest naturalnym i skutecznym sposobem łagodzenia różnych problemów skórnych, takich jak infekcje, rany i oparzenia.

Żel aloesowy przyspiesza proces gojenia się rany poprzez poprawę krążenia krwi w miejscu rany. Zapobiega również obumieraniu komórek wokół rany, zmniejszając w ten sposób ryzyko infekcji. Działa on również przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, nie tylko zmniejsza podrażnienia skóry, ale także łagodzi swędzenie i pieczenie często spowodowane infekcjami. Udowodniono, że jest bogaty w wodę, dzięki czemu może łagodzić i nawilżać skórę. Jednocześnie aloes pomaga leczyć oparzenia i urazy. Kiedy nakładasz go na poparzoną lub zranioną skórę, może złagodzić ból, zwiększając przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Ma również przyjemne działanie chłodzące i pomaga naprawić uszkodzony naskórek. Ponadto miejscowe stosowanie aloesu pomaga leczyć odmrożenia i opóźniać uszkodzenia skóry spowodowane radioterapią.

Żel aloe działa także leczniczo na skórę głowy. Roślina ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze zapobiegając zatykaniu się mieszków włosowych, co może powodować łupież. Regularne stosowanie żelu może pomóc pozbyć się świądu i podrażnień.

Wreszcie żel aloesowy to bezpieczny i skuteczny lek, który może szybko złagodzić kaszel i przeziębienie. Jest silnym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, który zapobiega rozprzestrzenianiu się mikroorganizmów wywołujących infekcje dróg oddechowych.

Żel aloesowy stosowany doustnie
Fot. Pexels

Żel aloesowy stosowany doustnie

Oprócz zewnętrznego stosowania produktów z aloesu można również je spożywać doustnie. To bardzo smaczny napój o bogatych właściwościach odżywczych. Wzmacnia odporność, dlatego szczególnie warto go pić jesienią i zimą. Dzięki silnym właściwościom przeczyszczającym wspomaga odchudzanie i procesy trawienne oraz pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Obniża również poziom glukozy i lipidów we krwi, dlatego polecany jest osobom z cukrzycą i zespołem metabolicznym. Aby uzyskać jak najlepszy efekt spożywania żelu aloe, należy pamiętać, że składniki napojów powinny być jak najbardziej naturalne i wolne od sztucznych słodzików.

Czy są jakieś przeciwwskazania w jego stosowaniu?

Nie zaleca się stosowania aloesu wewnętrznie dla dzieci poniżej 12 lat. Kobiety w ciąży i karmiące nie powinny spożywać nadmiernych ilości preparatów doustnych zawierających aloes. Zawarty w aloesie antrazwiązki mogą powodować poważne przekrwienie narządów wewnętrznych, w tym macicy, co może skutkować krwawieniem, a nawet poronieniem.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł wzbudził Twoje zainteresowanie żelem aloe i zachęci Cię do przetestowania działania tego kosmetyku. Polecamy go szczególnie latem, ponieważ wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na podrażnienia słoneczne, ukąszenia komarów, otarcia skóry, siniaki czy przesuszenie skóry. Posiadanie produktów zawierających aloes pod ręką szybko złagodzi podrażnioną skórę i wyeliminuje nieprzyjemne dolegliwości, takie jak swędzenie czy pieczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here