Olejki naturalne, czyli porcja wiedzy o olejkach eterycznych

0
1171

Olejki naturalne to przede wszystkim dary natury. Ich zapach może sprawić, że poczujesz się szczęśliwy, pełen energii a niektóre zadziałają na Ciebie relaksująco. Co ciekawe olejki naturalne nakładane na skórę mogą leczyć rany i łagodzić ból. Pomimo ich właściwości leczniczych, sięga po niestosunkowo mało ludzi. Warto skorzystać z ich relaksujących i zdrowotnych właściwości.

 

Olejki eteryczne można wykorzystywać na wiele różnych sposobów: jako odświeżacz powietrza, kilka kropel ulubionych olejków eterycznych można dodać do ubrań, przez co nada im piękny zapach. To również genialny element wykorzystywany w dbaniu o paznokcie. Są również używane jako podstawowy atrybut aromaterapii. Jak działają olejki eteryczne? Jakie są ich właściwości? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Czym są olejki naturalne?

Olejki eteryczne to lotne mieszaniny zapachowe. Zwykle otrzymywane są z odpowiednich materiałów roślinnych poprzez destylację z parą wodną. Pod względem składu chemicznego jest to mieszanina różnych związków, m.in. ketonów, aldehydów, alkoholi, estrów, laktonów, terpenów oraz związków organicznych. W przemyśle olejki eteryczne pozyskuje się ze świeżych lub suszonych roślin.

Czym są olejki naturalne?
Fot. Pexels

W roślinach olejek eteryczny najczęściej gromadzą się w specjalnych komórkach wydzielniczych, gdzie przechowywane są jako produkty przemiany materii. Olejek eteryczny to skoncentrowany płyn zawierający lotne esencje, który ma działanie terapeutyczne. Dlatego kosmetologia, medycyna naturalna i aromaterapia chętnie korzystają z tych eterycznych substancji.

Właściwości olejków eterycznych

Olejki eteryczne to niezwykle złożonymi mieszankami zawierającymi aż setki różnych związków.Trudne jest je odtworzyć w warunkach laboratoryjnych. Jednak badania nad związkami aromatycznymi wciąż trwają. Właściwości olejków wykorzystuje się w medycynie naturalnej, kosmetykach i dermatologii. Olejki eteryczne są wykorzystywane do produkcji perfum, choć tutaj coraz częściej zastępowane są syntetycznymi zapachami.

Olejki eteryczne są bardzo niestabilne. Ciepło jest czynnikiem uwalniającym ich zapach. Jednak jak sama nazwa wskazuje, nie są one tłuste. Większość składa się z alkoholi, fenoli, aldehydów, ketonów, kwasów, estrów, tlenków, laktonów czy kumaryn.

Inne właściwości olejków

Olejki eteryczne można stosować w prawie każdej dziedzinie życia. Większość z nich ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, odtruwające, przeciwskurczowe, przeciwbólowe i obkurczające. Do celów leczniczych można stosować naturalne olejki eteryczne. Można nimi dezynfekować, działać kojąco, poprawiać krążenie krwi, rozgrzewać lub chłodzić skórę.

olejki eteryczne
Fot. Pexels

Na przykład olejek z drzewa herbacianego jest bardzo odpowiedni do leczenia zmian trądzikowych i grzybiczych. Potwierdzono również rolę olejku bergamotowego w łagodzeniu migreny.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Olejki naturalne mogą również regenerować nasze struktury. To dobra wiadomość dla tych, którzy dbają o siebiePobudzają skórę do odbudowy przyspieszając proces odnowy komórek. Ich stosowanie może przywrócić młodzieńczy wygląd i poprawić kondycję skóry. Antycellulitowe olejki eteryczne można stosować w ujędrniających balsamach i kremach. Niektóre składniki olejków eterycznych, takie jak eugenol, kamfora i mentol, mogą zapewnić miejscową ulgę w bólu. Inne substancje, takie jak borneol, mogą wzmacniać mięsień sercowy i regulować krążenie krwi.

Skuteczność olejków została udowodniona naukowo m.in. w aromaterapii przy leczeniu stanów lękowych, depresji i chorób kobiecych (np. zespołu napięcia przedmiesiączkowego).

 

Naturalne olejki pozyskiwane z roślin to niezbędny składnik każdego produktu kosmetycznego. Ich cechy są tak różnorodne, że stosowane w kosmetologii mogą tworzyć produkty odpowiednie dla każdego gustu i wymagań. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Ci temat olejków eterycznych i bez większego problemu będziesz wiedział o ich cennych właściwościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here