Drganie mięśni – wszystko, co powinieneś wiedzieć o skurczach

0
1439

Skurcze mięśni z całą pewnością są uciążliwe i bardzo nieprzyjemne. Irytujące drganie mięśni, a nawet rozrywający ból skutecznie potrafią uziemić nas w miejscu. Czy można temu zapobiec? Co warto wiedzieć o tym zagadnieniu? Jesteśmy pewni, że ta porcja wiedz będzie jak najbardziej przydatna.

 

Ile razy obudziłeś się w nocy przez nieprzyjemny ból stopy? Skurcze mięśni pojawiają się nagle. Jest to bolący problem, które zwyczajnie irytuje. Skąd się biorą? Czy można im zapobiegać w skuteczny sposób? Jak zadbać o siebie? Czy warto postawić na specjalną suplementację? Zobacz, co powinieneś wiedzieć, w tym temacie.

Skurcze mięśni – rodzaje

Zacznijmy od podstaw. Jakie skurcze mięśni możemy wyróżnić? Obecnie opisane mamy trzy konkretne rodzaje. Są to skurcze:

  • toniczne -napięcie mięśni utrzymają się przez długi czas. Zaliczamy o tego tężec, zapalenie opon mózgowych, wściekliznę, a nawet udar cieplny;
  • kloniczne – seria krótkich, gwałtownych następujących po sobie skurczów, zwykle w przypadku zatrucia, udaru i śpiączki;
  • toniczno-kloniczne – występują w padaczce i rzucawce.
Dlaczego mam skurcze lub drganie mięśni?
Fot. Pexels

Dlaczego mam skurcze lub drganie mięśni?

Z całą pewnością istnieje kilka czynników, które wpływają na skurcze mięśni:

  • niedobór wapnia, potasu i magnezu – spożywanie dużej ilość kawy spowoduje wypłukanie magnezu. Innym powodem utraty mikroelementów może być ciągłe stosowanie środków przeczyszczających, na przykład w przypadku powtarzających się zaparć.
  • przewlekła niewydolność żylna może również powodować skurcze nóg.
  • Otyłość i ciąża – te stany zwiększają ciśnienie krwi. A
  • RLS – choroba ta jest częściej diagnozowana u kobiet. Według badań i statystyk jest przenoszona przez geny. RLS rozpoznaje się w chorobach z wysokim niedoborem żelaza (takich jak anemia).
  • Nieodpowiednia postawa ciała – szczególnie podczas siedzenia.
  • Przetrenowanie – zbyt intensywny trening wpływa negatywnie na gospodarkę organizmu.

Skurcze mięśni – jak pokonać ból?

Najskuteczniejszym sposobem na złagodzenie skurczów jest masaż. Pomagają również gorące prysznice. Inną skuteczną metodą jest maksymalne rozciągnięcie mięśni, chociaż staje się to trudniejsze z powodu silnego bólu. Warto natomiast pamiętać, że leki przeciwbólowe nie złagodzą objawów. Jeśli te bolesne momenty powtarzają się często lub przez długi czas, stosuje się nawet środki zwiotczające lub łagodne środki uspokajające.

Jak radzić sobie ze skurczami nóg?

Jeśli skurcze nóg i drganie mięśni nie występują często, wystarczy odpowiednio je rozciągnąć i wymasować. Jeśli jednak powtórzysz daną czynność i nie przyniesie ona ulgi, z całą pewnością powinieneś znaleźć przyczynę problemu. Warto wtedy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, który na pewno pomoże.

Jak radzić sobie ze skurczami nóg?
Fot. Pexels

W aptece jest również dostępnych wiele preparatów. Służą one głównie w celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów witamin. Można je kupić najczęściej bez recepty. Bardzo ważna jest również odpowiednia i zbilansowana dieta. Na przykład fasola, banany i pomidory są bogatymi źródłami potasu. Produkty mleczne są bogate w wapń, a magnez może być również obecny w dużych ilościach, na przykład w orzechach brazylijskich lub makadamia. Jeżeli ból jest dokuczliwy, warto też sprawdzić czy nie cierpisz na reumatyzm.

Pamiętaj, że zmiany stylu życia mogą bardzo skutecznie zmniejszyć skurcze. Unikaj długiego stania w jednej pozycji. Zaleca się również codzienne spacery i prawidłowo dobrane ćwiczenia. Po odpowiednim nawodnieniu skurcze nóg złagodnieją, a nawet całkowicie znikną. Właśnie dlatego należy wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie. Kobiety powinny również unikać częstego chodzenia na wysokich obcasach.

 

Skurcze mięśni zdecydowanie nie należą do najprzyjemniejszych przeżyć, jakich możemy doświadczyć. Chyba każdy z nas wolałby nie przeżywać takich właśnie momentów. Dodatkowo z całą pewnością lepiej zapobiegać niż leczyć. Właśnie dlatego najlepiej postawić na zmianę nawyków żywieniowych na te zdrowsze. Regularny i umiarkowany wysiłek fizyczny również będzie pomocny. W razie potrzeby warto również włączyć suplementację witamin. Zimą szczególnie warto dawkować witaminę D. Tylko wtedy będziesz czuć się najlepiej, a to natomiast wpłynie pozytywnie na każdy kolejny aspekt Twojego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here