Objawy reumatyzmu – Czy zioła mogą pomóc?

0
1102

Reumatyzm dotyka niestety coraz więcej osób. Objawia się przede wszystkim bólem stawów i kości.  Jest to związane natomiast z chorobami tkanek miękkich. Jak rozpoznać pierwsze objawy reumatyzmu? Czy można im zapobiec? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej!

 

 

Reumatyzm potrafi skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Bardzo często osoby, które dotyka ten problem w pewnym momencie rezygnują z walki o lepsze jutro. W żadnym wypadku nie warto się poddawać. Zastanawiasz się czy ten problem dotyczy Ciebie lub kogoś z bliskiego otoczenia? Ten artykuł z całą pewnością pomoże w rozwiązaniu problemu.

Czym konkretnie jest reumatyzm?

Choroby reumatyczne można podzielić na zapalne i niezapalne. Do pierwszej grupy zaliczamy: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i toczeń rumieniowaty. Do drugiej grupy zaliczymy natomiast choroby zwyrodnieniowe.

Bardzo często zastanawiamy się, w jaki sposób może spotkać nas ten właśnie problem. Przede wszystkim w żadnym wypadku nie można rezygnować z wizyty u lekarza i wykonania badań profilaktycznych. Do podstawowych czynników, które mają wpływ na powstanie choroby zaliczamy między innymi:

  • zbyt duże obciążenie stawów – nadmierne dźwiganie, przemęczanie się, zbyt intensywne treningi bez regeneracji;
  • nieprawidłowa dieta – zawierająca produkty bogate w składniki powodujące zapalenia, fast food, słodycze, słone przekąski w nadmiarze;
  • przemarzanie – zapominanie o ciepłym ubieraniu się zarówno zimą jak i latem;
  • wilgotne środowisko – nie jest to korzystne dla całego organizmu;
  • ignorowanie chorób, takich jak angina – nieskorzystanie ze zwolnienia lekarskiego, przerwanie antybiotykoterapii.
Objawy reumatyzmu
Fot. Pexels

Objawy reumatyzmu

Objawy reumatyzmu można podzielić na te, które obejmują cały organizm (ogólne) oraz te, które występują jedynie w obrębie konkretnego narządu. Co powinno Cię zaniepokoić:

  • długotrwała gorączka lub stan podgorączkowy,
  • chudnięcie bez powodu,
  • poczucie zmęczenia, które można porównać do wyczerpania,
  • trudności w poruszaniu kończynami,
  • zesztywnienie kręgosłupa,
  • bóle i deformacje stawów,
  • bóle kręgosłupa i biodra,
  • przykurcze palców i dłoni.

Zaobserwowałeś u siebie objawy reumatyzmu? W takim wypadku konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Niezbędne badania w kierunku chorób reumatycznych obejmują:

  • tomografię komputerową,
  • badanie ultrasonograficzne (USG),
  • rentgen,
  • badania krwi – zmianom reumatycznym często towarzyszy podwyższone OB, niedokrwistość i obniżony poziom białych krwinek.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie reumatyzmu ma charakter kompleksowy. Wszelkie działania ustalane są indywidualnie, w zależności od stopnia rozwoju choroby. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiedni dobór leków, diety oraz metody rehabilitacji. Koniecznie zobacz, czym jest haloterapia.

reumatyzm rehabilitacja
Fot. Pexels

Leki zmniejszają produkcję mediatorów stanu zapalnego (substancji wywołujących choroby) w organizmie i zapobiegają ich uwalnianiu. Konieczna jest również rehabilitacja sportowa. Warto dobrać taki system ćwiczeń, który nie będzie deformował stawów jeszcze mocniej. Warto bowiem wiedzieć, że niedobór ruchu niekorzystnie wpływa na samą chrząstkę stawową. W takim wypadku bardzo ważna jest  również odpowiednia rehabilitacja: masaż, hipertermia, terapia zimnem, elektroterapia, terapia ultradźwiękami, magnetoterapia i ćwiczenia fizyczne.

Jak powinna wyglądać dieta chorego?

Istnieje wiele przeciwzapalnych składników odżywczych. Przyjmując je w dużych ilościach możemy opóźnić lub złagodzić objawy reumatyzmu. Należą do nich: wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witamina C, β-karoten, witamina A oraz niektóre minerały, takie jak cynk, żelazo i selen. Dieta powinna opierać się na niskokalorycznej żywności, która nie zawiera substancji wytwarzających kwas moczowy. Po badaniu i postawieniu diagnozy lekarz zadecyduje, czy głównym elementem leczenia jest dieta, czy też konieczne jest wsparcie farmakologiczne.

 

Dbanie o zdrowie powinno być naszym priorytetem. Przede wszystkim warto postawić na regularną profilaktykę. To z całą pewnością pomoże zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom. Jeśli natomiast zaczynasz odczuwać jakiekolwiek negatywne objawy, nie zwlekaj! Koniecznie wybierz się do Twojego lekarza rodzinnego i zweryfikuj problem. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się zdrowiem jeszcze dłużej! A to przecież bardzo ważne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here