Haloterapia – wszystko, co trzeba wiedzieć o leczeniu solą

0
1096

Haloterapia to coraz częściej wybierana forma terapii. Podczas samego leczenia wykorzystywane są różne formy soli. Dodatkowo dobroczynny wpływ soli na zdrowie człowieka został potwierdzony wieloma badaniami. Czy warto wypróbować taką metodę? Koniecznie sprawdź czytając ten artykuł!

 

W dzisiejszych czasach borykamy się z coraz liczniejszymi chorobami i schorzeniami. Warto dbać o zdrowie i zadbać o odpowiednią profilaktykę. Jednocześnie poznajemy coraz więcej skutecznych metod, które pomagają w zachowaniu sprawności. Czym jest haloterpia? Czy leczenie solą jest skuteczne? Wszystkiego dowiesz się poniżej.

Czym konkretnie jest haloterapia?

To nic innego niż terapia solna, która zaliczana jest do metod leczenia. Wykorzystuje pozytywne i lecznicze działanie soli. Nazwa natomiast pochodzi od greckiego słowa halo, które oznacza sól. Leczenie solą istnieje już od setek lat. W dzisiejszych czasach haloterapia stała się metodą leczenia w ulicznych uzdrowiskach.

Haloterapia - wszystko, co trzeba wiedzieć o leczeniu solą
Fot. Pexels

Rodzaje terapii solą

Haloterapia działa naturalnie i nie ma ryzyka wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych. Oczywiście korzystając z jej zalet warto pamiętać o profilaktyce. W zależności od zastosowanej formy soli można wyróżnić kilka konkretnych zabiegów:

 • kąpiel w słonej wodzie – Istnieją kąpiele słabe o maksymalnym stężeniu wody do 1,5% i kąpiele mocne o maksymalnym stężeniu wody powyżej 1,5%. Warto wspomnieć, że kąpiel w wodzie mineralnej może pomóc złagodzić choroby układu oddechowego oraz skóry, takie jak łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry. Warto również pamiętać, że z takich zabiegów nie mogą korzystać osoby, które cierpią na nasilenie chorób przewlekłych, posiadają stany zapalne, rany pooperacyjne czy też ropne zmiany skórne. Przeciwskazaniem będzie również choroba sercowo-naczyniowa.
 • wdychanie z suchym aerozolem solnym – substancja ta wpływa pozytywnie na układ oddechowy, zmniejsza obrzęki oskrzeli, wspomaga ruch rzęsek oraz poprawia krążenie krwi.
 • krenoterapia – obejmuje picie wody leczniczej w określonej ilości i czasie. Do tego zabiegu należy użyć solanki o stężeniu 0,3–1,5%. Zabieg wpływa głównie korzystnie na pracę układu pokarmowego i moczowego. Dodatkowo może uzupełniać niedobory i wzbogacać organizm ludzki w składniki mineralne.
 • płukania – to inaczej mycie wszystkich części ciała słoną wodą. Możesz wypłukać usta, zatoki, a nawet jelita. Co ciekawe, płukanki solne przeznaczone są również do leczenia zatok. Wszystko to dzięki ich dobroczynnym właściwościom. Pomagają rozcieńczyć pozostały śluz i udrożnić jamę zatok. Ta forma może być stosowana również w domu.
Rodzaje terapii solą
Fot. Pexels

Dlaczego warto wypróbować opcję, jaką jest haloterapia?

Istnieje wiele korzyści z wykonywania powyżej opisanych zabiegów. Wystarczy zachować regularność i samodyscyplinę. Jak wszędzie, na pierwsze efekty trzeba poczekać. Najczęściej są one widoczne po pierwszych kilku sesjach. W przypadku zatok ulga może być natomiast wręcz natychmiastowa. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

 • skuteczne leczenie przewlekłego zapalenia gardła, oskrzeli i płuc,
 • pomoc w leczeniu astmy oskrzelowej lub choroby krtani,
 • pozytywny wpływ na walkę z innymi przewlekłymi chorobami górnych dróg oddechowych,
 • łagodzenie objawów alergii,
 • pomoc w walce z nadciśnieniem,
 • zwalczanie stanów zapalnych jamy ustnej
 • zwalczanie choroby zatok,
 • dostarczenie niezbędnych minerałów,
 • korzystny wpływ na pracę całego organizmu,
 • wspomaganie układu krążenia,
 • wzmocnienie odporności,
 • łagodzenie objawów dysfunkcji naczyniowej,
 • redukcja stresu.

 

Haloterapia to doskonała i bezinwazyjna forma leczenia. Jeżeli tylko masz możliwość z skorzystania z takiej opcji, nie ma się nad czym zastanawiać! Korzyści są bardzo duże. Dodatkowo bardzo często można znaleźć zupełnie bezpłatne punkty solankowe lub wykupić bilet, który jest bardzo tani. Jednocześnie ciekawą opcją są wszelkiego rodzaju sanatoria. Jeżeli więc zastanawiasz się nad prezentem dla starszego rodzica, pomyśl o takiej właśnie opcji. Osoby, które korzystają z takich zabiegów czują wyraźną różnicę. To natomiast bardzo ważne. Pozytywne samopoczucie i zdrowie pozwalają na zachowanie radości prowadzenie aktywnego trybu życia nawet w starszym wieku. Warto więc już teraz zadbać o to, by nasze życie było jak najbardziej komfortowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here