Jak długo karmić piersią?

0
1279

Karmienie piersią to od dawna najlepszy i najbezpieczniejszy sposób karmienia niemowląt, który może zapewnić prawidłowy wzrost i rozwój dzieci. Nie tylko wpływa na zdrowie naszych dzieci, ale także odnotowuje korzystny wpływ na zdrowie kobiet. Więc pytanie brzmi, jak długo karmić piersią? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

 

Długość karmienia piersią jest ściśle związane z obawą, kiedy dziecko powinno rozszerzyć swoją dietę. Najnowsze zalecenia dotyczące karmienia piersią wydane przez ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci) podkreślają, że należy dążyć do karmienia wyłącznie piersią (bez suplementacji lub wprowadzania stałych pokarmów) do 6 miesiąca życia dziecka.

Kiedy rozpocząć i zakończyć karmić piersią?
Fot. Pexels

Kiedy rozpocząć i zakończyć karmić piersią?

Pierwsze karmienie dziecka piersią powinno rozpocząć się w ciągu pierwszej godziny po urodzeniu. Efekt ten jest niezwykle korzystny dla przebiegu i czasu trwania laktacji. Może również wspomóc układ pokarmowy dziecka za pośrednictwem flory bakteryjnej matki.

Nie ma dokładnych danych naukowych pozwalających określić najlepszy czas na przerwanie karmienia piersią. Zwykle okres ten zależy od ogólnie przyjętych norm kulturowych i etycznych oraz indywidualnych potrzeb matek i dzieci. WHO zaleca karmienie piersią przez co najmniej 2 lata, karmienie piersią przez co najmniej 12 miesięcy jest rekomendowane przez AAP.

Karmienie piersią wcześniaków i po cesarskim cięciu

Według badań, w porównaniu z kobietami, które urodziły naturalnie, kobiety po cesarskim cięciu znacznie zmniejszyły transfer mleka w ciągu 5 dni po porodzie i opóźniły laktację. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest stres matki i zmniejszone wydzielanie oksytocyny, co zaburza produkcję mleka w piersi. To samo dotyczy wcześniaków. Ponadto wcześniaki mają słabą umiejętność ssania i niewielką masę urodzeniową, co może również utrudniać rozpoczęcie karmienia piersią. Jednak w obu przypadkach zalecenia dotyczące karmienia piersią są takie same jak dla kobiet rodzących naturalnie. W tym celu należy zwrócić szczególną uwagę na karmienie piersią i wsparcie emocjonalne dla kobiet po cesarskim cięciu oraz wcześniaków, a po porodzie i wczesnym połogu należy przeprowadzić profesjonalne konsultacje z położnymi, lekarzami i dietetykami.

Sposoby na pobudzenie laktacji
Fot. Pexels

Sposoby na pobudzenie laktacji

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy będzie miała wystarczającą ilość pokarmu dla swojego nowo narodzonego dziecka. Jak pobudzić laktację? Przedstawimy kilka sposobów:

  1. Regularne opróżnianie piersi, karm swoje dziecko nie rzadziej niż 8-12 razy na dobę.
  2. Stosuj odpowiedni laktator.
  3. Karm również w nocy – stężenie prolaktyny jest największe nad ranem.
  4. Zadbaj o swoją dietę zastąp kawę wersją bezkofeinową.

Zalecenia a rzeczywistość

Niestety dane epidemiologiczne pokazują, że okresy karmienia matek w Polsce i na świecie są dalekie od ogólnych zaleceń. Fakty dowiodły, że tylko w kilku krajach odsetek dzieci, które są karmione wyłącznie piersią przez 6 miesięcy po urodzeniu, jest nieco wyższy niż 30%. Na tle innych krajów również Polska nie jest najlepsza: 68% Polek deklaruje całkowite karmienie piersią w ciągu 6 miesiąca życia, ale tylko 4-9% matek faktycznie karmi piersią.

Czy są jakieś przeciwskazania?

Karmienie piersią nie jest zalecane w kilku przypadkach:

  1. Dla dzieci:
    1. Galaktozemia,
    2. Wrodzony niedobór laktazy.
  1. W przypadku mamy:
    1. Zakażenie wirusem HIV (tylko w krajach rozwiniętych),
    2. Zakażenie wirusem HTLV-1 i HTLV-2,
    3. Ciężki stan kliniczny matki,
    4. Stany, które uniemożliwiają laktację (na przykład ciężka psychoza matki).

 

Na każdym etapie macierzyństwa ważna jest edukacja żywieniowa kobiet planujących ciąże oraz mam w zakresie korzyści płynących z karmienia piersią. Należy podkreślić, niemowlę powinno być wyłączne karmienie piersią w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po urodzeniu. Karmienie można potem kontynuować włączając do diety pokarm stały. Jednocześnie należy indywidualnie dostosować okres karmienia do indywidualnych potrzeb dziecka jak i matki. Zapewnia to nie tylko zdrowy i prawidłowy rozwój, ale także przynosi ogromne korzyści rodzinie i całemu społeczeństwu. A jeżeli jesteś zainteresowany tematem podróży z niemowlakiem czy starszym dzieckiem, koniecznie zajrzyj tutaj!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here