Objawy kolki u noworodka

0
1319

Kolka to silny skurcz jelit w pierwszych miesiącach życia dziecka. Choroba objawia się w ciągu 2 do 6 tygodni po urodzeniu. Kolka zwykle znika, gdy dzieci mają sześć miesięcy. Chociaż około 40% dzieci cierpi na tę chorobę, nadal trudno jest określić konkretną przyczynę. Jakie są objawy kolki u noworodka? Jak sobie z nimi radzić? 

 

Kolka jest bardzo częstym stanem u niemowląt. Chociaż jest uważana za łagodną chorobę i może ustępować samoistnie, zwykle powoduje stres i niepokój u rodziców. Jak więc ją rozpoznać i jak sobie dobrze z nią poradzić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Przyczyny kolki

Istnieje wiele przyczyn, dla których można określić początek kolki. Z kolką zmagają się dzieci, do których należy niska waga urodzeniowa, nietolerancja laktozy, niedobór laktazy i zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zwykle spowodowane alergiami pokarmowymi). Kolka może również wystąpić, gdy noworodek połyka dużo powietrza podczas ssania piersi lub butelki. Choroba może być wynikiem nadmiernych gazów i wzdęć, refluksu żołądkowo-przełykowego lub nieprawidłowej wrażliwości ośrodkowego układu nerwowego. Warto zwrócić uwagę, że kolka jest także skutkiem powikłań podczas porodu, a nawet skutkiem czynnego palenia przez matkę czy biernego wdychania dymu tytoniowego w czasie ciąży i po jej przerwaniu. Jednak najczęstszą przyczyną kolki jest niedojrzałość przewodu pokarmowego i niezdolność do radzenia sobie ze spożywanym pokarmem.

Przyczyny kolki
Fot. Pexels

Objawy kolki

Pierwszym objawem kolki u noworodka będzie gwałtowny płacz. Wbrew pozorom ten dźwięk odróżnia się od zwykłego płaczu, ponieważ jest głośniejszy niż zwykle i nie znika podczas karmienia czy przytulania. Dodatkowo widać zaczerwienioną buzię, twardy brzuch i podciągnięte kolana w kierunku brzucha. Dziecko podczas ataku zaciska pięści i puszcza gazy. Płacz noworodków podczas kolki powtarza się i przerywa krótkimi chwilami spokoju. Atak w ciągu dnia trwa co najmniej 3 godziny i występuje co najmniej 3 razy w tygodniu. Warto wspomnieć, że kolka mija naturalnie i ważne jest, aby nie wpływała na dalsze zdrowie dziecka.

Jak pomóc dziecku, który ma kolkę?

Leczenie kolki obejmuje metody ułatwiające noworodkom uwalnianie gazów. Istnieje wiele domowych środków. Jednym z nich jest ziołolecznictwo. Karmiącej mamie zaleca się picie różnych herbat, w tym herbaty miętowej, rumianku, melisy czy kopru włoskiego. Jeśli mama chce lub musi odstawić dziecko od swojej piersi, powinna zadbać o odpowiednią butelkę. Smoczek powinien mieć otwór umożliwiający spływanie pokarmu z szybkością 1 kropli na sekundę. Ponadto, podczas karmienia butelką, na każde 30 gramów spożytego pokarmu powinien wystąpić moment odbicia.

kolka niemowlak
Fot. Pexels

Kolejne zalecenie dotyczy technik karmienia piersią. Po pierwsze, zaleca się trzymanie dziecka przy jednej piersi i całkowite jej opróżnienie. Kolka może być skutkiem nadmiernego wypływania mleka z piersi na początku (to mleko ma mniej tłuszczu, a laktoza jest lepiej trawiona, gdy jest w jego obecności). Podczas karmienia najlepiej jest ułożyć dziecko w pozycji do połowy wyprostowanej, z głową powyżej bioder. Dodatkowo istnieją specjalne style noszenia, które mogą pomóc noworodkowi. Wyciągnij rękę opuszkami palców do góry, a następnie połóż dziecko na ramionach z brzuchem skierowanym w dół i głową na dłoniach. Nogi dziecka powinny znajdować się po obu stronach łokcia. Trzymaj dziecko w drugiej ręce. Podczas ataku kolki dobrze jest też ciasno owinąć dziecko kołdrą, ponieważ działa uspokajająco.

Czego jeszcze warto spróbować?

Można również wykonać delikatny masaż brzucha noworodka. Działa on uspokajająco. Zalecany masaż podczas kolki to tzw. słońce i księżyc. Lewą ręką rysuje się okrąg, a prawą półkole. Możesz też ogrzać brzuszek dziecka, na przykład termoforem, podgrzaną tkaniną lub poduszką elektryczną. Ciepło jest korzystne, ponieważ odpręża i rozluźnia mięśnie. Warto również spróbować dźwięku i wibracji, aby uspokoić noworodka.

 

Choroby układu pokarmowego są bardzo powszechne, więc nie jest zaskakujące, że na portalach i forach dla rodziców znajdziesz wiele informacji o tym, jak radzić sobie z kolką, ulewami lub zaparciami. Jednak informacje te nie zawsze są wiarygodne i aktualne. Zazwyczaj chcąc pomóc swoim dzieciom, prosimy o wypróbowanie wszystkich możliwych sposobów zalecanych przez rodzinę i przyjaciół. Jednak stosowanie wielu metod jednocześnie nie przynosi lepszych rezultatów, a czasem wręcz pogarsza sytuację. Najlepiej w każdym przypadku skonsultować się z pediatrą dziecka. Poleci on odpowiednie środki, a w przypadku innych szokujących objawów może zasugerować spotkanie ze specjalistą.

 

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się piciu kawy przy karmieniu piersią, to koniecznie zajrzyj tutaj!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here