Rodzaje róż – wybierz najlepiej do Twojego ogrodu

0
1671

Róża nazywana jest królową kwiatów. Jest ich wiele rodzajów. Istnieje jednak kilka grup, które łączą różne gatunki, ale mają podobne zwyczaje i wymagania. Przedstawiamy różne rodzaje róż, które możesz wykorzystać w swoim ogrodzie. Zobacz, które sadzonki warto zakupić, aby cieszyć się pięknym efektem nawet przez kilka sezonów.

 

Piękny ogród to nie tylko zadbany trawnik, ciekawe rośliny, jak aloes czy uprawa warzyw. To również kwiaty ozdobne, które cieszą nasze oko. Ze względu na popularność róż istnieje wiele odmian, które w celu ułatwienia identyfikacji roślin podzielono na kilka kategorii. W zależności od źródła klasyfikacja róż można je podzielić na 5, 7 lub nawet na więcej grup (na przykład róże wielokwiatowe dzielą się na róże ogrodowe, parkowe i okrywowe). Po poznaniu głównych rodzajów i ich wymagań, możesz łatwiej wybrać róże do domowego ogrodu. Zwróć na to najpierw uwagę, a następnie wybierz konkretny rodzaj oraz kolor.

Róże szlachetne/ogrodowe

Jedną z najcenniejszych róż jest ta wielokwiatowa, zwana także różą szlachetną, herbatnią lub ogrodową. Charakteryzują się dużymi, pełnymi, pojedynczymi, zgrabnymi kwiatami, zwykle o klasycznej, eleganckiej budowie, tworzącymi po jednym kwiatku na wzniesionych, gęstych i sztywnych gałęziach.

Róże z tej grupy mają zwarty, wzniesiony pokrój i tworzą wysokie i proste smukłe gałęzie (ok. 80-120 cm). Ze względu na piękno kwiatów i wysokość gałęzi rosną głównie w postaci kwiatów ciętych, dominują w kwiaciarniach i okazjonalnych bukietach.

róże do ogrodu
Fot. Pexels

Niestety, pomimo niezaprzeczalnego piękna, róże te rzadko pojawiają się w dużych ogrodach. Powodem tego jest ich duże zapotrzebowanie i wrażliwość na choroby i niekorzystne warunki wzrostu. Róże wielkokwiatowe mają duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze i lubią ciepło. Nie znoszą mrozu i niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego lepiej czują się pod przykryciem. Są też niezwykle wrażliwe na choroby, zwłaszcza te pochodzenia grzybiczego, przez co trudno utrzymać je w dobrej kondycji przez długi czas bez środków ochronnych.

Róże krzaczaste/parkowe

Innym rozwiązaniem są róże zwane rabatowymi, krzaczastymi lub różami parkowymi. Co ciekawe są one bardzo popularne w ogrodach. Odmiany z tej kategorii nie mają dużych i atrakcyjnych kwiatów jak poprzednie, ale mogą kwitnąć nieprzerwanie przez większość sezonu. Są odporne na trudne warunki atmosferyczne, mróz i mniej podatne na ewentualne choroby. Ich kwiaty zwykle nie nadają się do użytku w wazonach, ale trudno odmówić im uroku, ponieważ chociaż są małe, to pojawiają się w dużych ilościach na pąkach.

Róże rabatowe to krótkie, gęsto rozgałęzione krzewy. Doskonale sprawdzają się na obramowaniach ścieżek i trawników oraz do tworzenia kompozycji ogrodowych z innymi roślinami. Odmiany o długich łodygach mogą być używane jako rośliny okrywowe. Wyższe róże kępowe z tej grupy nazywane są często różami parkowymi – mogą osiągać 1,8-2 m. Z drugiej strony te róże o długich łodygach można wykorzystać jako okrywowe.

Inne rodzaje róż – pnące

Pnąca róża to kolejna grupa róż. Trudno je pomylić z innymi, ponieważ wytwarzają bardzo długie, czasem nawet kilkumetrowe, delikatne gałęzie. Nie można ich nazwać pnączami, ponieważ nie wytwarzają narządów przyczepnych. Muszą być podparte na wspornikach, aby mogły się dobrze rozwijać. Warto je także przywiązać do podpór, aby nie zostały połamane przez silny wiatr.

Rodzaje róż
Fot. Pexels

Róże rabatowe

Tego typu róże nazywane są również różami wielokwiatowymi lub bukietowymi, ponieważ ich kwiatostan składa się z kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu kwiatów na jednej łodydze. Ze względu na walory estetyczne stosuje się je na masowych rabatach. W tej grupie znajdują się między innymi następujące odmiany:

  • Rosa polyantha – z małymi kwiatami o średnicy od 3 do 5 cm,
  • Róża karłowata wielokwiatowa – odmiana dorastająca do 20-40 cm, o drobnych kwiatach zebranych w stożkowatą koronę. Ten rodzaj róży nadaje się na rabaty, niskie żywopłoty, balkony i rośliny pokojowe;
  • Róże miniaturowe – są to odmiany nisko rosnące, o średniej wysokości od 15 do 20 cm. Kwiat jest pojedynczy lub pełny, mały, o średnicy nie większej niż 3,5 cm. Te róże doskonale nadają się do stosowania w kwietnikach, donicach, na balkonie i jako kwiaty cięte.

Wybierając konkretne rodzaje róż, należy zwrócić uwagę na kształt krzewu, stan gałęzi i liści, ukorzenienie, ciągłość kwitnienia, a zwłaszcza wygląd kwiatów. Jeśli do dekoracji ogrodu chcemy użyć róż, najważniejszy jest kolor. Sam kształt jest natomiast drugorzędny. Warto jednak zaznaczyć, że w momencie, w którym używamy róż jako materiału na kwiaty cięte, kształt pąków i kwiatów, sposób ich wzrostu stają się ważniejsze od trwałości i zapachu kwiatów.

 

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi znajdziesz odpowiednią odmianę róży i będziesz przez długi czas cieszył się ich pięknem. Doskonale wiemy, że to świetna opcja do każdego ogrodu, która przyjemnie wpływa na ludzkie zmysły. Warto więc pomyśleć, w jaki sposób je zasadzić, aby przyniosło to najlepsze efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here