Jak dbać o aloes?

0
1810

Kiedyś aloes istniał niemal w każdym mieszkaniu, ale nie był uważany za atrakcyjny – teraz stał się modną i idealną rośliną! Jest sukulentem, który teoretycznie nie ma dużych wymagań co do nasłonecznienia i podlewania. Jednak jak większość roślin ma też swoje upodobania. Jak dbać o aloes? Na to pytanie odpowiadamy poniżej! 

 

Oprócz ciekawej i bardzo przyjemnej dekoracji liście aloesu mogą również zapewnić właścicielowi natychmiastowe lekarstwo. Żel zawarty w mięsistych liściach może łagodzić i przyspieszać gojenie się oparzeń oraz może pomóc złagodzić stany zapalne skóry i trądzik. Uważaj jednak na nadmierne spożywania aloesu – przyjęty w złej proporcji, może uszkodzić nerki.

Czy można hodować aloes w domu?

Aloes jest znany na całym świecie głównie ze względu na swoje dobroczynne właściwości. W przemyśle sok z aloesu może być stosowany nie tylko jako dodatek w kosmetykach, ale także do napojów, potraw i suplementów diety. Aloes jest idealną rośliną dla zapominalskich ogrodników. Jest trwały i odporny na wiele czynników zewnętrznych. Bez większych problemów wytrzymuje długie okresy suszy. Właśnie dlatego ludzie, którzy często zapominają o regularnym podlewaniu, z powodzeniem mogą go uprawiać.

Jak zacząć? Roślinę posadź w przestronnej doniczce. Jeśli chodzi o podłoże – najlepiej wymieszać piasek i ziemię doniczkową w równych ilościach lub kupić specjalną mieszankę do sukulentów i kaktusów. Doniczka z terakoty zapewni dobrą cyrkulację powietrza. Wysycha szybciej niż miski plastikowe i szklane, więc nie ma ryzyka, że przelejesz roślinę.

Jak dbać o aloes?
Fot. Pexels

Jak dbać o aloes?

Jeśli ciężar rośliny przechyla ją w jedną stronę, warto przymocować liście podporami (zwykle wystarczy przymocować mniejszy patyk do podłoża). Liście aloesu są grube i soczyste. Gromadzą się w dużych ilościach w jednym miejscu i mogą powodować przechylanie rośliny. Dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie wzrostu aloesu i korygowanie wszelkich odchyleń. Podobnie jak wiele roślin lubiących suszę, aloes bardzo lubi światło i ciepło. Doniczki z roślinami należy ustawić w jasnym i nasłonecznionym miejscu. Jeśli aloes nie zostanie wystawiony na działanie odpowiedniego światła słonecznego, przestanie rosnąć. Latem można ją ustawić na zewnątrz – na balkonie lub w ogrodzie, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Wtedy może zostać prześwietlone – liście stracą swój zielony kolor i urok.

Aloes i jego właściwości

Miąższ aloesu i otrzymany z niego sok stosuje się w leczeniu chorób układu pokarmowego, łagodzeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła oraz leczeniu chorób skóry (w tym trudno gojących się ran, oparzeń, egzemy i trądziku). Właściwości odżywcze i regenerujące wykorzystuje się również w wielu kosmetykach, takich jak kremy przeciwzmarszczkowe czy te do rąk. Ekstrakt z aloesu można również wykorzystać do produkcji leków, które stymulują układ odpornościowy.

W warunkach domowych miąższ 2-3 letnich dużych liści można wykorzystać do celów leczniczych. Nakłada się go bezpośrednio na skórę lub można zrobić z niego domowy żel.

Jak podlewać aloes?

Jak dbać o aloes? Aloes nie wymaga częstego podlewania. Aby zapewnić idealne warunki, wystarczy podlewać rośliny co dwa tygodnie. Ponieważ aloes jest gatunkiem pustynnym, częste podlewanie powoduje gnicie korzeni. Żółtawe lub brązowe liście wskazują na nadmiar wody.

aloes
Fot. Pexels

Aby rośliny były piękne i zdrowe, musisz:

  • zapewnić wystarczającą ilość światła słonecznego,
  • podlewać ją umiarkowanie co 2 tygodnie,
  • zainwestować w dobrą mieszankę gleby lub przygotować ją samodzielnie,
  • regulować tempo i kierunek wzrostu rośliny,
  • do hodowli używać oddychających glinianych lub kamionkowych donic,
  • wycierać liście wilgotną szmatką.

Czy można hodować aloes na zewnątrz?

Niestety polskie warunki pogodowe zazwyczaj nie pozwalają na uprawę tej rośliny w ogrodach. Jednak w ciepłym klimacie aloes jest piękną rośliną ogrodową, łatwą w pielęgnacji. W Polsce rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się w ogrodach zimowych czy jako roślina pokojowa. Wszystko dlatego, że nie lubi on zimna. Jeśli zamknięta loggia jest miejscem słonecznym – będzie świetnym miejscem do wzrostu aloesu.

 

Aloes rośnie bardzo szybko i często wytwarza nowe odnóża. Każdy nowy klaster korzeni można oddzielić od rośliny macierzystej i posadzić w nowym miejscu. Po popularności kaktusów i sukulentów nadeszła era pożytecznych i pięknych aloesów. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci odpowiednio zadbać o swój aloes.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here