Na pewno dużo czasu poświęcasz na myślenie o swojej przyszłości. Mając osiemnaście czy dziewiętnaście lat, trudno podejmować te poważniejsze decyzje o wyborze ścieżki zawodowej, ale niestety trzeba to zrobić, ewentualnie można pozwolić sobie na rok czy dwa lata przerwy, by po takim dłuższym odpoczynku spróbować obrać właściwy tor dalszej edukacji. Tylko czy aby na pewno po szkole średniej warto dalej się uczyć? Czy dobrze płatna praca w Poznaniu jest zarezerwowana wyłącznie dla absolwentów wyższych uczelni? A skoro w tym momencie niemalże wszyscy młodzi ludzie bez przerwy studiują, to może właśnie warto się wyłamać, wyjść przed szereg i podążyć zupełnie inną ścieżką, totalnie rezygnując ze zdobywania dalszego wykształcenia, a przynajmniej tego wyższego, popartego tytułem?

Bezrobocie zaczyna coraz bardziej nam doskwierać. Pandemia, która wciąż trwa, nie poprawiła sytuacji na rynku pracy, a wręcz ją pogorszyła i doprowadziła do utraty jeszcze większej liczby stanowisk. Nic dziwnego w tym, że młodym ludziom tym bardziej trudno jest jakkolwiek odnaleźć się na tym rynku, skoro zaczynają tak naprawdę od zera. Warto więc w jakiś inteligentny sposób pokierować tą swoją karierą. W tym momencie na brak pracy narzekają głównie absolwenci wyższych uczelni, więc rzeczywiście studia mogą okazać się kiepskim pomysłem, zwłaszcza jeśli wybierasz się na nie tylko po to, by mieć jakikolwiek papierek, a tak naprawdę nawet nie wiesz, co mógłbyś studiować.

Zobacz też: https://tenpoznan.pl/w-tych-branzach-poznaniacy-moga-liczyc-na-dobre-wynagrodzenie-zobacz/

Dobra praca i zarobki

Obecnie konkretny fach potrafi być bardziej doceniany przez pracodawców. Współczesne zawody z wysoką płacą i stałą umową to zawody zdobywane m.in. po szkołach zawodowych i różnego rodzaju kursach. Studia nie są już wcale obowiązkiem. Osób z tytułem inżyniera i magistra jest po prostu za dużo, a gdy ktoś staje się masowe, przestaje mieć wartość. Mamy teraz wysyp studentów, którzy opanowali teorię do perfekcji, ale za to nie za bardzo potrafią działać w praktyce, nie są samodzielni i ogólnie rzecz biorąc niewiele mają do zaoferowania. Czy naprawdę chcesz dołączać do tego grona? Jeżeli zależy ci na tym, by od razu po wejściu na rynek trafić na bezrobocie, rzeczywiście możesz udać się bezmyślnie na jakikolwiek kierunek studiów, ukończyć go i liczyć na jakikolwiek cud.

Ale oczywiście ten konkretny zawód też trzeba dla siebie jakoś wybrać. A najlepiej i najłatwiej wybrać go na podstawie tego, co już potrafi się robić. Na pewno masz jakieś umiejętności. Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że wyróżniasz się czymś, co mogłoby okazać się atrakcyjne w jakiejś branży zawodowej. Sprawdź po prostu różne opcje. Poszukaj informacji na temat tego, w których branżach pełny etat i wysokie wynagrodzenie są niemalże gwarantowane, następnie wypisz sobie te branże na kartce i powoli zacznij skreślać te, które z jakiegoś powodu odrzucasz. Bierz pod uwagę to, czy w danej branży będziesz mógł się cały czas rozwijać. To ważne, aby twoja praca dawała ci szanse na to, byś cały czas stawał się w niej coraz lepszy i dzięki temu osiągał jeszcze więcej, a nie mówimy tu wyłącznie o pieniądzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here