Drzewo awokado – wyhoduj je we własnym mieszkaniu

0
1334

Awokado jest uważane za pyszny i pożywny owoc. Tylko kilka osób wie, że tę roślinę można uprawiać również w domu. Podpowiadamy, jak krok po kroku wyhodować drzewo awokado oraz jak o nie dbać? Czy to bardzo skomplikowane? Chciałbyś, aby taki dodatek pojawił się także u Ciebie? W taki wypadku koniecznie czytaj dalej!

 

Zwykle po zjedzeniu awokado wrzucasz nasiona do kosza na śmieci? Nie rób tego! Dzięki nim z łatwością wyhodujesz własne drzewko, które będzie wspaniałą ozdobą Twojego mieszkania. Drzewo awokado można łatwo wyhodować w zaciszu własnego domu, a jego pielęgnacja jest bardzo prosta i nie wymaga dużego wysiłku. Posadź awokado już dziś, aby w ciągu kilku miesięcy podziwiać piękne drzewo o dużych zielonych liściach. To genialne uzupełnienie pozostałych roślin domowych.

Skąd pochodzi awokado?

Rodzimym państwem awokado jest południowo-środkowy Meksyk. Owoce tego drzewa są częścią diety plemienia Azteków, którzy to nazywali je „jądrami rosnącymi na drzewach”. Termin ten odnosi się nie tylko do kształtu owocu. Dlaczego? Awokado od wieków jest nazywane również afrodyzjakiem i często nazywane jest „miłosną gruszką”.

W warunkach naturalnych wysokość drzewa może sięgać 20 m. Owoc dojrzewa od 6 do 8 miesięcy i waży do jednego kilograma. Jednak awokado, które znajdujemy w polskich sklepach, jest dużo mniejsze i zazwyczaj niedojrzałe. Awokado to nie tylko pyszna przekąska, ale także składnik wielu dań. Duże nasiono można wykorzystać do wyhodowania nowych roślin doniczkowych. Chociaż drzewa awokado lubią klimat tropikalnej Ameryki, dobrze czują się również na parapecie domu.

Jak posadzić pestkę awokado?
Fot. Pexels

Jak posadzić pestkę awokado?

Istnieją dwa sposoby uprawy drzew awokado. Pierwsza to tradycyjnie sadzenie nasion pod ziemią, a druga to kiełkowanie nasion w wodzie. Obie metody są odpowiednie, ale pamiętaj, że po zanurzeniu w wodzie awokado szybciej wykiełkuje. Podczas sadzenia nasion na ziemi bądź cierpliwy, ponieważ łodygi pojawiają się w doniczce po dłuższym czasie. Efekt finalny bardzo dobrze uzupełni nawet minimalistyczne wnętrze.

Kiełkowanie w wodzie

Sposób kiełkowania w wodzie jest bardziej skomplikowany, ale dzięki niemu nasze drzewo może wykiełkować znacznie szybciej. Nasiono awokado należy delikatnie nadziać na kilka wykałaczek. Podczas przekłuwania należy uważać, aby czubek wykałaczki nie uszkodził wnętrza nasionka – w takim przypadku nasza roślina może nie wykiełkować. Przygotowaną strukturę zanurzamy w szklanym słoju wypełnionym wodą tak, aby pestka była zanurzona w około 2/3 jej wielkości. Patyczki mają za zadanie podeprzeć nasiono na górnej krawędzi pojemnika i zapobiec całkowitemu zatonięciu. Tak przygotowane nasiona powinny wykiełkować po 2-4 tygodniach. Gdy w doniczce pojawią się widoczne korzenie, roślinę można przesadzić do głębokiej doniczki.

Sadzenie w doniczce

Jeśli lubisz uprawiać rośliny w ziemi, przygotuj głęboką doniczkę, podłoże dla nasion i plastikową butelkę lub folię aluminiową do przykrycia sadzonek zamiast szklarni. Usuń pestkę z owocu, połóż jej szerszy koniec na ziemi i wciśnij na głębokość 1-2 cm (węższa część nasion powinna znajdować się nieco wyżej niż powierzchnia gleby).

drzewo awokado
Fot. Pexels

Podłoże do uprawy awokado powinno być odpowiednio napowietrzone i mieć odczyn obojętny. Dobrze jest zmieszać glebę z perlitem lub użyć torfu i piasku w stosunku 1: 1. Podlewaj regularnie sadzonki i przykrywaj je folią lub plastikowymi butelkami – pozwoli to utrzymać stałą i wysoką wilgotność. Doniczkę należy ustawić w ciepłym, nasłonecznionym miejscu. Odpowiednie warunki pozwolą roślinom wykiełkować 6 do 8 tygodni po posadzeniu.

Pielęgnacja drzewa

Drzewa awokado potrzebują odpowiedniego ciepła i wilgotności gleby, aby normalnie rosnąć. W temperaturze 20-24 stopni roślina będzie się czuła najlepiej, ale pamiętaj, aby nie stawiać doniczki w miejscu narażonym na przeciąg. Drzewo należy codziennie podlewać. Liście można od czasu do czasu spryskać zraszaczem, ale ważne jest, aby nie używać do tego wody z kranu. Zwilżenie liści wodą wodociągową spowoduje biały nalot na powierzchni, który jest doskonałym siedliskiem dla bakterii. Zainfekowane rośliny chorują i szybko umierają.

Latem awokado należy nawozić co dwa tygodnie. Możesz wystawić stare, wyrośnięte drzewa na balkonie, ale uważaj, aby słońce nie przypaliło ich delikatnych liści. Warto również pamiętać, że drzewo rośnie bardzo szybko. W celu zakrzewienia rośliny najwyższe gałęzie należy regularnie przycinać.

 

Po zjedzeniu owoców, pestki awokado nie warto wyrzucać do kosza. Z powodzeniem można z nich wyhodować rośliny, a nawet mieć własne owoce. Nie jest to zbyt skomplikowane. Mamy nadzieję, że z pomocą naszego artykułu uda Ci się wyhodować nową roślinę. Zdecydowanie warto spróbować, bo owoc zawiera wiele składników odżywczych i spowalnia proces starzenia się skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here