Oczyszczacz powietrza – Dokonaj najlepszego zakupu!

0
1199

Elegancki design czy dobre parametry użytkowe? Wybierając wysokiej jakości oczyszczacz powietrza, nie musisz iść na kompromis. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze oczyszczacza. Poniższe wskazówki pomogą Ci wybrać najlepszy sprzęt nie wydając przy tym mnóstwa pieniędzy.

 

Chyba już wszyscy słyszeliśmy, jak niebezpieczny jest dla nas smog. Zanieczyszczone powietrze może zatruć nasz organizm, szczególnie zimą. Coraz większym problemem są również alergie wziewne oraz alergeny, które je wywołują. Dlatego ważne jest, aby zaopatrzyć się w dobry oczyszczacz powietrza. Urządzenie to staje się równie ważnym elementem, jak pralka. Podpowiadamy więc na czym warto skupić uwagę.

Oczyszczacz powietrza to urządzenie wielozadaniowe

Jak sama nazwa wskazuje, główną funkcją oczyszczacza jest dostarczanie czystego powietrza. Warto jednak pamiętać, że dostępne na rynku oczyszczacze to najczęściej urządzenia wielofunkcyjne. Każdy model może być również wyposażony w następujące dodatkowe funkcje:

  • nawilżanie powietrza,
  • jonizacja,
  • pomiar czystości powietrza.

Oczywiście więcej funkcji zwykle przekłada się na wyższe ceny. Jednak wybierając sprzęt 4 w 1 (oczyszczacz, nawilżacz, jonizator, miernik jakości powietrza) na pewno wydamy mniej pieniędzy niż kupując 4 osobne urządzenia. Oszczędność pieniędzy to nie wszystko. Jedno urządzenie pozwala również zaoszczędzić sporo miejsca, co jest ogromną zaletą w przypadku małych mieszkań.

Aby wybrać najlepszy model urządzenia, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakich funkcjach nam najbardziej zależy. Jeśli w naszym domu panuje wilgotność, nie ma sensu szukać oczyszczacza z funkcją nawilżania. Dopiero po odpowiedzi na pytanie, w jakie funkcje powinien być wyposażony oczyszczacz powietrza, możemy porównać jakość i wydajność dostępnych modeli.

Oczyszczacz powietrza - zakupy
Fot. Pexels

Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę?

Poniżej znajduje się lista najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza:

  • CADR – Określ skuteczność oczyszczania, a dokładniej ilość oczyszczonego powietrza na godzinę. Im wyższy współczynnik, tym wyższa wydajność sprzętu.
  • Powierzchnia oczyszczania – to subiektywny parametr określany przez każdego producenta. Dlatego należy pamiętać, że kluczowym parametrem powinna być przede wszystkim objętość pomieszczenia, a nie jego powierzchnia.
  • Głośność – pamiętaj, że urządzenie może pracować prawie 24 godziny na jeden dzień, również w czasie snu lub pracy. Dlatego powinniśmy wybrać taki oczyszczacz, który działa stosunkowo cicho. Zalecamy nie tylko porównanie minimalnej głośności deklarowanej przez producenta, ale także porównanie jej z wartościami w innych trybach pracy.
  • Wykorzystywane filtry – kluczowym aspektem jest istnienie wysokiej jakości filtra HEPA, który odpowiada za usuwanie z powietrza szczególnie szkodliwego pyłu PM2,5, a nawet drobniejszego PM1. Te małe cząsteczki kurzu łatwo przenikają do krwi i dostają się do płuc. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na skuteczność filtra z węglem aktywnym, który może usuwać z powietrza nieprzyjemne zapachy i lotne związki. Im więcej węgla aktywnego, tym wyższa wydajność filtra.
  • Zużycie prądu – w przypadku oczyszczaczy znanych producentów nie musimy martwić się wysokimi kosztami energii elektrycznej. Pod tym względem producenci tańszego sprzętu wypadają znacznie gorzej. Ponieważ eksploatacja tych urządzeń zwykle wiąże się z wyższymi kosztami.
Oczyszczacz powietrza
Fot. Pexels

Jakiego oczyszczacza nie wybierać?

Z powyższego punktów można zauważyć, że zakup oczyszczacza o słabej skuteczności usuwania zanieczyszczeń z pewnością nie jest opłacalny. Nie zalecamy używania sprzętu o niskim współczynniku CADR lub sprzętu o słabej jakości filtra. Unikaj hałaśliwych i drogich w obsłudze oczyszczaczy.

Ponadto najlepiej wystrzegać się oczyszczaczy nieznanych producentów, którzy właśnie weszli na rynek. W kolejnych latach te urządzenia mogą już nie być sprzedawane, więc nie zaopatrzymy się również w odpowiednie do nich filtry.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat miksera z blenderem, to koniecznie zajrzyj tutaj!

 

Z roku na rok coraz więcej z nas decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza. W związku z dynamicznymi zmianami naszego klimatu, powietrze nie jest już tak czyste jak kiedyś. Dlatego zachęcamy do wybrania odpowiedniego modelu oczyszczacza. Jesteśmy pewni, że nasze wskazówki pomogą Ci w tym wyborze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here