Wyprawka przedszkolaka – przygotuj swoje dziecko na ten ważny moment!

0
1900

Dziecko chodzące do przedszkola to dla rodziny wiele emocji. Stresowi emocjonalnemu rodziców towarzyszy stres dziecka i potrzeba kupna pożytecznych rzeczy dla dziecka. Jakie elementy powinna zawierać wyprawka przedszkolaka? Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka praktycznych wskazówek.

 

Dla rodziców 3-latków i pierwszoklasistów wyprawka to ogromne wyzwanie. Na szczęście pełną listę podstawowych rzeczy można zwykle znaleźć w internecie. Jeśli nie, warto skonsultować się z nauczycielem. Praktyczne umiejętności innych rodziców, którzy mają za sobą już przygotowanie pierwszych wyprawek, są na wagę złota. Jak wyprawka przedszkolaka powinna wyglądać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Przed kompletowaniem wyprawki

W przedszkolach są dzieci w różnym wieku i o różnych potrzebach. Dlatego dla 3-letnich przedszkolaków pomieszczenie do zabawy będzie się znacznie różniło od tego dla starszych dzieci. Wynika to z różnic między czynnościami wykonywanymi w różnych grupach wiekowych. Dlatego konieczne jest zrozumienie wymagań placówki, w której zarejestrowane jest nasze niemowlę, aby nie zapewniać mu zupełnie zbędnego sprzętu na danym etapie edukacji.

Jednym z nich jest np. pojemnik na drugie śniadanie. W przedszkolach zwykle zapewnia się jedzenie, więc przedmiot ten nie będzie potrzebny. Podobnie piórniki z podstawowym wyposażeniem (np. ołówki, linijki) – również przydają się dopiero w szkole. W przedszkolach mogą się przydać kolorowe kredki drewniane lub farba (dziecko przechowuje je później w swoich szufladach lub szafkach).

https://www.gmrecords.pl/wp-content/uploads/2021/01/pexels-sharon-mccutcheon-1449934.jpg
Fot. Pexels

Gdzie znajdę listę przedmiotów potrzebnych dla przedszkolaka?

Można bezpośrednio zapytać kierownika placówki lub przyszłego wychowawcę dziecka o listę sprzętu potrzebnego do przedszkola. Czasami można listę znaleźć na stronie internetowej placówki. Nie można przecenić wskazówek rodziców, których dzieci chodziły do danego przedszkola.

Po konsultacji z personelem przedszkola możemy przystąpić do realizacji listy zakupów. Większość rodziców robi to podczas wakacji lub we wrześniu. Jeśli jednak w roku szkolnym, gdy coś się zgubi lub uszkodzi nie bądźmy zaskoczeni dokonywaniem małych zakupów w ciągu roku.

Większość przedszkoli ma coś wspólnego. Należy tu wspomnieć: plecaki, kapcie, buty na zmianę, środki higieniczne. Jeśli w planie zajęć przedszkolaków jest drzemka, warto zaopatrzyć się w piżamę i komplet pościeli. Wielokrotnie, nawet jeśli dzieci w wieku przedszkolnym nie śpią, będą mogły zabrać ze sobą ulubiony koc. Warto tutaj wspomnieć, że do przedszkola nie zabiera się swoich zwierząt, jednak nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby dać dziecku w ramach wyprawki swojego ulubionego misia.

Wyprawka przedszkolaka - z czego powinna się składać?
Fot. Pexels

Wyprawka przedszkolaka – z czego powinna się składać?

Oczywiście pierwszą rzeczą, która powinna znaleźć się na liście wyprawki jest plecak. Główną różnicą między plecakiem przedszkolnym a szkolnym jest rozmiar. Przede wszystkim małe dzieci nie muszą brać zbyt wielu rzeczy, tak jak robią to uczniowie. Artykuły potrzebne na lekcje przywożone są na początku roku szkolnego i przechowywane w przedszkolu. Dlatego plecak można ubrać tak, by pomieścił kapcie i ewentualnie piżamkę. Po drugie, mniejszy plecak to o wiele większa wygoda dla Twojego dziecka.

Nie ma zabawy w przedszkolu bez zmiany butów. Kapcie to kolejny niezbędny przedmiot dla przedszkolaków. Wygodne obuwie można dopasować do rozmiaru stopy, zwiększając tym samym komfort podczas gry i chroniąc stopę przed kontuzjami. Wybór kapci zależy również od wieku dziecka. Najmłodsi powinni mieć lekko podwyższoną podpórkę pięty, aby zapobiec nieprawidłowemu ułożeniu stopy. Starszak może nosić oddychające buty sportowe, a dla dziewczynek baletki.

Worek na sznurkach to przydatne akcesorium do plecaka. Dzieci zabiorą w nim do przedszkola, na przykład koszulkę i sportowe spodenki. Przydatne jest również noszenie strojów kąpielowych, czapek i ręczników, gdy dziecko chodzi na basen podczas zajęć przedszkolnych.

W przedszkolu dziecko potrzebuje również szczoteczki do zębów i pasty. Jeśli placówka nie zapewnia dzieciom środków higienicznych, można również wziąć kubeczka do płukania ust i papier lub tradycyjny ręcznik zgodnie z otrzymanymi wskazówkami.

Pamiętaj, aby podpisać wszystkie przedmioty, których będzie używał Twój maluch. Zwłaszcza najmłodsze dzieci mogą wymieniać się rzeczami w swoich szafach. Jeśli nie zostaną podpisane, wychowawcom może być trudno stwierdzić, czy dzieci wzięły sobie rzeczy. Podpisując przedmioty należące do naszego dziecka, ułatwimy mu pracę.

W przypadku worka na kapcie, możesz użyć metki i napisać na niej imię dziecka specjalnym wodoodpornym długopisem. Możesz użyć specjalnych naklejek, aby oznaczyć szczoteczkę i kubek czy ręcznik.

 

We wszystkich placówkach wyprawka różni się pewnymi szczegółami. Istnieją również różnice między różnymi grupami wiekowymi. W dużej mierze zależy to od wyborów budżetowych i przyzwyczajeń, które najlepiej sprawdzają się w danej lokalizacji. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci w stworzeniu idealnej wyprawki dla Twojego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here