Jaki pies dla dziecka? Która rasa będzie najlepsza?

0
2064

Wielu ekspertów zgadza się, że czworonożni przyjaciele mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Psy mogą być dobrymi towarzyszami dla najmłodszych. Warto jednak zastanowić się, jaki pies dla dziecka będzie tu najbardziej odpowiedni. Jeśli jesteś zainteresowany tematem, to koniecznie czytaj dalej!

 

Idealny pies dla dzieci powinien być cierpliwy, opiekuńczy i delikatny. Jeśli jest mądry i zabawny, to świetnie. Niestety nie wszystkie rasy psów mogą dorastać z dziećmi. Chociaż zachowanie psa wobec innych członków rodziny zależy głównie od jego wychowania i szkolenia, nie jest tajemnicą, że niektóre rasy psów będą szybciej porozumiewać się z dzieckiem. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka czworonożnych zwierząt, które są uważane za najbardziej odpowiednie dla rodzin z dziećmi.

Słowem wstępu

Warto pamiętać, że przed kupnem lub adopcją psa należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych kwestiach:

  • Żadne zwierzę nie jest własnością dzieci, ale jest członkiem całej rodziny. Każdy jest za nie odpowiedzialny. To bardzo zły pomysł, aby zdecydować się na trzymanie zwierzaka i zrzucić całą odpowiedzialność na jedną osobę (na przykład dziecko). Spacer, wizyta u weterynarza, karmienie, mycie zębów, kąpanie się, zabawy – każdy członek rodziny powinien od czasu do czasu zaopiekować się psem, aby czuł się połączony ze wszystkimi mieszkańcami domu.
  • Psy to żywe istoty, a nie przedmioty, które po zakończeniu gry można odłożyć z powrotem na półkę.
Jaki pies dla dziecka będzie najlepszy?
Fot. Pexels

Jaki pies dla dziecka będzie najlepszy?

Jeśli szukamy psa do domu z dziećmi, to w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na te łagodne rasy, którym nie będą przeszkadzać maluchy. Dziecko, szczególnie przedszkolak może być niedelikatne podczas zabawy lub przytulania. Maluchy często nie rozumieją, że psy również potrzebują odpoczynku. Dlatego ważne jest, aby pies nie był agresywny w tej sytuacji.

Jednak, kiedy Twoje dziecko dorośnie, możesz wybrać energicznego psa, który lubi ćwiczyć, ale jednocześnie będzie delikatny i opiekuńczy. To świetne rozwiązanie dla pierwszoklasisty. Pies energiczny w towarzystwie równie aktywnego dwunożnego przyjaciela powinien być bardzo szczęśliwy. Warto również uwzględnić wielkość czworonoga. Chociaż duże psy są często delikatniejsze niż ich mali kuzyni, czasami ranią dzieci nieświadomie.

Jaki pies dla dziecka?

Poniżej przedstawiamy mniejsze i większe rasy psów, które bardzo dobrze dogadują się z dziećmi. Jeżeli zastanawiasz się nad adopcją lub zakupem, koniecznie rozważ te właśnie propozycje!

Małe rasy psów

  • Shih Tzu

Mały, łagodny, przyjacielski i towarzyski piesek. Jest typowym psem do towarzystwa, ale dobrze radzi sobie, gdy zostaje sam w mieszkaniu. Może przesypiać przez większość dnia i nie wymaga dużej aktywności. Jest też bardzo inteligentnym zwierzęciem, więc bywa uparte i wymaga treningu. Shih Tzu to dobry wybór dla starszych dzieci.

  • Buldog francuski

Przyjazny, oddany, cierpliwy, nie wymaga dużo ruchu. Buldogi francuskie to dobre psy dla dzieci, także dlatego, że zwykle nie mają żadnych trudności w wychowaniu wykonując polecenia najmniejszego członka rodziny.

  • Maltańczyk

Mądry, wrażliwy i nienawidzący samotności. Ponadto jest bardzo żywy i potrzebuje dużo aktywności, dzięki czemu pomoże zadbać i o Twoje zdrowie. Maltańczyk jest psem delikatnym w stosunku do dzieci.

Buldog francuski
Fot. Pexels

Większe rasy psów

  • Samojed

Przyjazny, łagodny pies, który dobrze reaguje na dzieci. Lubi sport przez co może być hałaśliwy. Odpowiednio wychowany nie spowoduje zbyt wielu problemów edukacyjnych.

  • Bokser

Charakterny pies i jednocześnie bardzo tolerancyjny. Psy te wymagają solidnego treningu i dużej aktywności, ale za to są wesołe i pełne energii. Zwierzaki odpowiednie dla rodzin, które wiedzą, jak radzić sobie z silnymi, ale czarującymi psami.

  • Labrador retriver

Psy są także symbolem szczęścia w życiu. Labradory (bo o nich mowa) są również przyjaźni, mili, wyrozumiali i delikatni w stosunku do dzieci. Lubią sport, kochają wodę i błoto, są oddani i sprytne. To po prostu fantastyczne psy rodzinne.

Labrador retriver
Fot. Pexels

A może kundelek ze schroniska?

Wybierając psa rasowego, należy pamiętać o bardzo ważnym punkcie: interesują nas tylko zwierzęta hodowane legalnie! Jeśli kupimy szczeniaka z tak zwanej pseudohodowli, może się okazać, że jest to pies chory, niepełnosprawny lub wadliwy genetycznie.

Na przykład, jeśli nie chcemy kupować szczeniąt z rodowodem ze względów ekonomicznych, lepszym rozwiązaniem jest pójście do schroniska i adopcja psa. Powinniśmy wybrać psa dla dziecka i skonsultować się z pracownikami agencji, którzy wskażą idealnego czworonoga dla naszej rodziny. Kundelki mogą być też świetnymi przyjaciółmi naszych dzieci – genealogia nie będzie odgrywała w tej sytuacji istotnej roli.

 

Dorastanie naszego dziecka ze zwierzęciem to wspaniałe doświadczenie, a wielu ekspertów uważa, że ​​ma pozytywny wpływ na rozwój. To także zobowiązanie na najbliższe lata. Koniecznie musisz być na to przygotowany i przekazać mu postawę odpowiedzialnego opiekuna. Mamy nadzieję, że z pomocą naszego artykułu uda Ci się z łatwością znaleźć idealną rasę dla Twojego dziecka. Pamiętaj, że w schroniskach jest równie dużo kundelków, które czekają na swój wymarzony dom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here