Łysienie u kobiet – metody na walkę z niezręcznym problemem

0
1127

Piękne włosy to marzenie wielu Pań. Dzięki nim czujemy się pięknie i świeżo. Co jednak zrobić, gdy zaczną nam wypadać? Patrzysz w lustro i zastanawiasz się, czy możesz temu zapobiec? Łysienie u kobiet jest nieprzyjemnym problemem, z którym można skutecznie walczyć. Zobacz, jak to zrobić.

 

Martwią Cię wypadające włosy? Chciałabyś zahamować nieprzyjemny rozwój sytuacji? A może zastanawiasz się czy proces wypadania można zupełnie powstrzymać? Jeżeli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, koniecznie czytaj dalej. Dotyka Cię problem, jakim jest łysienie u kobiet? Bardzo możliwe, że poniżej znajdziesz konkretną pomoc.

Dlaczego włosy wypadają?

Wypadanie włosów to jeden z najczęstszych problemów skórnych. Często pacjenci zaczynają zauważać, że ich włosy stają się kruche, łamliwe i nadmiernie wypadają, zwłaszcza podczas mycia szamponem. Taki widok zwykle wywołuje panikę: idziemy do apteki lub drogerii po specyfiki, które mają zlikwidować problem. Niestety takie zachowanie może jedynie pogorszyć sytuację. No dobrze, ale co w takim razie może wpływać na samo wypadanie włosów?

Łysienie u kobiet – Czy można je powstrzymać?
Fot. Pexels

Powodów jest naprawdę wiele! Może to być brak równowagi hormonalnej, niedoczynność tarczycy, niedożywienie, otyłość, nadwaga czy nawet stosowane leki. Co ciekawe, wypadanie włosów tak jak i wczesne siwienie może być również dziedziczne. Obecnie istnieją różne medyczne klasyfikacje łysienia. Najpopularniejsze to łysienie:

  • androgenowe (typ męski) – obejmujące dużą część głowy i dotyka nawet 80% mężczyzn (choć dotyczy to również kobiet). Pojawia się już w okresie dojrzewania. Badania wykazały, że choroba jest zwykle związana z chorobą niedokrwienną serca i łagodnym rozrostem gruczołu krokowego.
  • androgenowe (typ żeński) – najczęściej występuje przed menopauzą i jest wynikiem obniżonego poziomu estrogenu. Utrata włosów może być również spowodowana chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak zespół policystycznych jajników lub otyłość.
  • plackowate – dotyka młodych ludzi, zwykle poniżej 25 roku życia. Przyczyna charakterystycznych „łysych plam” nie jest w pełni poznana. Może pojawić się nie tylko na skórze głowy, ale także na innych częściach ciała.

A może spotykasz się z problemem puszących się włosów? Koniecznie sprawdź, jak temu zapobiec!

Łysienie u kobiet – Czy można je powstrzymać?

W większości przypadków tak. Warto jednak wspomnieć i podkreślić, że konieczna będzie pomoc specjalisty. Taka osoba określi trafnie istotę problemu i dobierze najbardziej skuteczny zabieg. Ostatnio popularne rozwiązania to:

  • Mikronakłuwanie – stymulują regenerację skóry głowy poprzez celowe niszczenie naskórka. Ta metoda jest przede wszystkim odpowiednia i skuteczna w przypadku łysienia androgenowego. Pacjenci mogą wybrać mikroigłę (pakiet zabiegów 1150 zł – 1500 zł) lub mikroigłę połączoną z mezoterapią witaminową (pakiet zabiegów 3150 zł – 3600 zł).
  • Laser – zaleceniem do wybrania terapii laserowej, która ma za zadanie odtworzenie włosów to łysienie androgenowe. Cena miesięcznej kuracji wynosi od 200 do 400 zł.
  • Mezoterapia igłowa – praca specjalisty polega na wstrzykiwani substancji leczniczych i regenerujących, które wzmacniają włosy. Dodatkowo zagęszczają je, pobudzają wzrost cebulek włosowych i poprawiają mikrokrążenie samej skóry głowy. Koszt natomiast uzależniony jest od wybranej metody, od 2000 zł do ponad 3000 zł.
Dostępne leki – łysienie u kobiet
Fot. Pexels

Dostępne leki – łysienie u kobiet

Warto dodać, że w większości przypadków to właśnie leki są preferowaną metodą wypadania włosów. Leki dostępne bez recepty (OTC) obejmują kremy i żele, które są nakładane bezpośrednio na skórę głowy. Najpopularniejszy produkt zawiera składnik zwany minoksydylem. Skutki uboczne minoksydylu obejmują podrażnienie skóry głowy i porost włosów w sąsiednich obszarach, takich jak czoło lub twarz. Wśród leków na receptę finasteryd doustny jest stosowany w leczeniu łysienia typu męskiego. Przyjmowanie tej substancji raz dziennie może spowolnić wypadanie włosów. Rzadkie skutki uboczne obejmują zmniejszenie libido i zaburzenia seksualne. Lekarz może przepisać również kortykosteroidy, takie jak prednizon. Osoby z łysieniem plackowatym mogą go używać do zmniejszania stanu zapalnego i tłumienia układu odpornościowego. Kortykosteroidy naśladują hormony wytwarzane przez nadnercza.

 

Łysienie u kobiet i mężczyzn wymaga wizyty u specjalisty. Z całą pewnością to najlepsze rozwiązanie, które nie tylko zagwarantuje oszczędność czasu, ale również i pieniędzy. Lekarz przepisze najlepsze leki, które skutecznie pomogą w walce z problemem. Czasami warto po prostu sięgnąć po pomoc niż nieskutecznie działać na własną rękę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here